Niebezpieczny wirus na Androida. Czym jest LokiBot?

Niebezpieczny wirus na Androida. Czym jest LokiBot?

Wirus LokiBot to program, który podszywa się pod inne aplikacje, wyłudzając od użytkowników dane, także te dotyczące dostępu do konta bankowego.

Jak podaje Radio Zet, wirus LokiBot odkryli informatycy z Kaspersky Lab. Eksperci donoszą, że wirus potrafi podszywać się pod aplikacje bankowe, jak również komunikatory, takie jak WhatsApp, Skype, Outlook i inne.

 

To nie jedyna cecha LokiBot. Wirus potrafi rozsyłać wiadomości zawierające link zarażający inne urządzenia do wszystkich kontaktów z danego telefonu. Program potrafi także odpowiadać na zwrotne wiadomości… Kiedy wirus znajdzie się na naszym komputerze i próbujemy go usunąć, blokowany jest dostęp do telefonu. W zamian za odzyskanie kontroli nad urządzeniem wirus żąda od ofiary opłacenia okupu – zwykle jest to wartość ok. 100 dolarów w bitcoinach.

 

Na szczęście pozbycie się wirusa nie jest bardzo trudne. Wystarczy przytrzymać przycisk zasilania urządzenia, a na ekranie wyłączenia smartfona przytrzymać funkcję „wyłącz urządzenia” – po chwili pojawią się nowe opcje, a z nich należy wybrać „tryb bezpieczny”. Po wejściu w tryb bezpieczny będzie można z powodzeniem usunąć wirusa, lecz zalecane jest również przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu.

AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0