11.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Nie żyje Piotr Pawłowski – sylwetka założyciela Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zmarł Piotr Pawłowski – powiedziała IAR rzeczniczka Fundacji Integracja Monika Okrasa.

Piotr Pawłowski od ponad 25 lat aktywnie działał na rzecz osób niepełnosprawnych. Dziennikarz i działacz społeczny, założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, inicjator licznych kampanii, dotyczących wzmacniania związku osób z niepełnosprawnościami z ogółem społeczeństwa.

Jako młody chłopak uprawiał sport – koszykówkę i lekkoatletykę. Gdy miał 16 lat – został całkowicie sparaliżowany po skoku „na główkę” do wody. Od tamtej pory poruszał się na elektrycznym wózku i do codziennego życia potrzebował asystenta, ale prowadził pełne, aktywne życie, pomimo ograniczeń spowodowanych unieruchomieniem.

W latach 90-tych założył i został redaktorem naczelnym magazynu „Integracja”. Pismo porusza problemy, między innymi dotyczące zdrowia, zatrudnienia, edukacji, a także ukazuje przykłady aktywnego radzenia sobie z sytuacją ograniczenia sprawności w konkretnych dziedzinach życia. Zainicjował także Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Fundację Integracja – działające na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Piotr Pawłowski był autorem licznych kampanii społecznych. Najbardziej znana – „Płytka wyobraźnia to kalectwo” od 1994 roku przestrzega przed młodzieńczą brawurą podczas wakacyjnych zabaw i skoków do wody, których skutkiem może być nieodwracalna utrata sprawności i zdrowia. Kampanie: „Niepełnosprawni – normalna sprawa”, „Czy naprawdę jesteśmy inni”, „Sprawni w pracy” promują pełną integrację społeczną – wskazując na potrzebę akceptacji oraz wielki, często niedostrzegany, potencjał osób z niepełnosprawnościami. Piotr Pawłowski zainicjował także cykliczną kampanię „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”, której celem jest zmiana postaw pełnosprawnych kierowców, parkujących na miejscach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością. Jest także twórcą projektów edukacyjnych, jak: „Wrażliwość na niepełnosprawność”, „Architektura bez barier” czy „Razem w naszej szkole” oraz programu społecznego „Polska bez barier”.

Piotr Pawłowski aktywnie działał także w dziedzinie tworzenia prawa przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami i promuje ich uczestnictwo w wyborach – zarówno w roli wyborców, jak i kandydatów. Uczestniczył jako ekspert w pracach komisji sejmowych, głównie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, jest także w gronie Społecznych Doradców Rzecznika Praw Dziecka. Udzielał się też w Krajowej Radzie Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Piotr Pawłowski urodził się 30 marca 1966 roku. Jest absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Często występuje jako ekspert w dziedzinie dostępności architektonicznej budynków i likwidacji barier, przeszkadzających w korzystaniu z różnych usług. Konsultował różne ustawy odnoszące się do osób z niepełnosprawnościami, brał udział w pracach dotyczących ordynacji wyborczej, ustaw o ruchu drogowym, i wielu innych aktów prawnych. Uczestniczył także w przygotowaniach do przyjęcia przez Polskę konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

W 2003 roku zainicjował otwarcie portalu www.niepelnosprawni.pl, z którego korzysta około 200 tysięcy internautów miesięcznie. W tym samym czasie zostały powołane także Centra Integracji – palcówki konsultacyjne zlokalizowane w różnych miastach, ułatwiające poruszanie się na otwartym rynku pracy. Piotr Pawłowski przez 20 lat współtworzył i prowadził telewizyjny program „Misja-Integracja”, którego celem było propagowanie integracji społecznej i zwiększanie świadomości społecznej o niepełnosprawności.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” i Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka”. Jest także laureatem Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego i Nagrody Totus.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/B.Falkowska/E.Leo/dok.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520