Nagroda Nobla z ekonomii dla W. D. Nordhausa i P. M. Romera za badania nad relacjami ekonomii i zmian klimatycznych

Nagroda Nobla z ekonomii dla W. D. Nordhausa i P. M. Romera za badania nad relacjami ekonomii i zmian klimatycznych

Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii są Amerykanie William D. Nordhaus i Paul M. Romer. Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła ich za badania nad relacjami ekonomii i zmian klimatycznych.

William D. Nordhaus, profesor ekonomii na Uniwerytecie Yale w Connecticut, jest pierwszym naukowcem, który stworzył model ilościowy, opisujący zależności między ekonomią i klimatem. Opracowany przez niego model jest obecnie szeroko rozpowszechniony i służy do badania konsekwencji interwencji w ramach polityki klimatycznej.
Paul M. Romer, amerykański ekonomista i przedsiębiorca, profesor na Uniwersytecie Nowojorskim, został wyróżniony za badania wpływu rozwoju technologicznego i innowacji na wzrost gospodarczy.

W przeciwieństwie do nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Dlatego oficjalna nazwa brzmi – Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku.

Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują – podobnie jak uczeni z innych dziedzin – nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.
W ubiegłym roku laureatem ekonomicznego Nobla został Amerykanin Richard H. Thaler. Wyróżniono go za wkład w ekonomię behawioralną. Zajmuje się ona badaniem takich zjawisk, jak: ograniczenia naszej racjonalności, preferencje społeczne i problemy z samokontrolą, oraz tym, jak wpływają one na zachowania jednostek w gospodarce. Badania Thalera często są cytowane w publikacjach dotyczących marketingu. Jego spostrzeżenia pomagają rozpoznawać marketingowe sztuczki i ich unikać.

Do tej pory Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznano 49 razy, honorując 79 laureatów.

IAR/K. Tokarczyk/www.nobelprize.org/dw

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0