Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

Ponad 30 głów państw i szefów rządów, 50 ministrów spraw zagranicznych, 30 ministrów obrony, byli dyplomaci, eksperci, biznesmeni oraz dziennikarze.

W niemieckim Monachium rozpoczyna się po południu doroczna Konferencja Bezpieczeństwa. Polskę na spotkaniu będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Monachijska konferencja to jedno z najważniejszych na świecie spotkań poświęconych globalnemu bezpieczeństwu oraz polityce międzynarodowej. Co roku do stolicy Bawarii przyjeżdżają byli i obecni politycy z całego świata. W tym roku oczy wszystkich uczestników zwrócone będą przede wszystkim na przedstawicieli nowej amerykańskiej administracji. W Monachium obecność zapowiedzieli amerykański wiceprezydent Mike Pence, sekretarz obrony James Mattis oraz sekretarz bezpieczeństwa krajowego John Kelly.
Na spotkaniu pojawią się też m.in. prezydenci Ukrainy i Afganistanu, kanclerz Niemiec, sekretarze generalni NATO i ONZ, premier Iraku oraz ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Iranu, Arabii Saudyjskiej i Chin.
Głównym tematem dyskusji będą relacje świata ze Stanami Zjednoczonymi pod wodzą prezydenta Donalda Trumpa. Uczestnicy spotkania rozmawiać też będą o brexicie, przyszłości Unii Europejskiej, bezpieczeństwie Europy, rosyjskiej propagandzie i o wojnie domowej w Syrii.
Dzisiaj po południu zarówno prezydent Andrzej Duda jak i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wezmą udział w dyskusjach na temat przyszłości Unii Europejskiej. Polski prezydent ma też w trakcie monachijskiej konferencji zaplanowanych kilka spotkań dwustronnych, m.in. z prezydentami Ukrainy, Słowenii, Chorwacji i Bułgarii.
W czasie spotkania wręczona zostanie też doroczna nagroda imienia Ewalda von Kleista, jednego z założycieli konferencji, za wkład w światowy pokój i bezpieczeństwo. Otrzyma ją ustępujący ze stanowiska prezydenta Niemiec Joachim Gauck.
Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium zakończy się w niedzielę.

Wojciech Cegielski, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0