Komisja Europejska potępiła testy szkodliwości spalin na ludziach i zwierzętach

Komisja Europejska potępiła testy szkodliwości spalin na ludziach i zwierzętach

Komisja Europejska potępiła prowadzenie testów szkodliwości spalin na ludziach i małpach. Przypadki stosowania takich praktyk w Europie i Stanach Zjednoczonych ujawniły media pod koniec stycznia. Miał być zamieszany w to między innymi koncern Volkswagen.

W imieniu Komisji w Parlamencie Europejskim głos zabrała komisarz do spraw rynku wewnętrznego i usług Elżbieta Bieńkowska. Jej zdaniem, to nie był „incydent”, a problem jest „systemowy”. „Przedstawiciele tego przemysłu obiecali nam, podczas naszego śledztwa w sprawie skandalu emisyjnego, że nastąpi zmiana kulturowa i że przeprowadzone zostanie przejrzyste śledztwo. Tymczasem znów o takiej sytuacji dowiadujemy się z prasy, dowiadujemy się z mediów” – powiedziała komisarz Bieńkowska.
Dodała, że Komisja zwróci się w tej sprawie do rządów krajów członkowskich. „Przemysł samochodowy musi wziąć na siebie całą odpowiedzialność za swoje działania. Przemysł europejski musi gwarantować wysoką jakość, także w wymiarze etycznym. W tym kontekście poproszę kraje członkowskie o zweryfikowanie informacji o testach na ludziach i zwierzętach” – powiedziała Elżbieta Bieńkowska.
O przypadkach wykorzystywania zwierząt w testach szkodliwości spalin pisał pod koniec stycznia „New York Times”.
Testy miało prowadzić w 2014 roku na zlecenie Europejskiej Grupy Badawczej ds. Zdrowia i Środowiska w Sektorze Transportu amerykańskie centrum badawcze w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Badania EUGT miały być finansowane przez cztery niemieckie firmy: Volkswagena, Daimlera, BMW i Boscha.
W ramach testów 10 małp było zamykanych w uszczelnionym pomieszczeniu, w którym musiały przez cztery godziny wdychać spaliny samochodu VW Beetle. Badania miały na celu zakwestionowanie decyzji Światowej Organizacji Zdrowia z 2012 roku o uznaniu spalin z silnika Diesla za rakotwórcze.
Kilka dni później w wydaniu niemieckiego dziennika „Stuttgarter Zeitung” ujawniono ponadto, że EUGT sponsorowało testowanie emitowanego przez silniki Diesla dwutlenku azotu na ludziach.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Surówka/em/wkrz

COMMENTS

WORDPRESS: 0