6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Kanclerz Merkel w Polsce. Sprawdź co powiedziała niemiecka przywódczyni i co na to polski premier

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Belwederze odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Według Kancelarii Prezydenta dyskusja dotyczyła między innymi zbliżającego się szczytu NATO, sytuacji na Ukrainie czy dialogu w ramach Trójkąta Weimarskiego. 
Na spotkanie z prezydentem, Merkel udała się po rozmowie z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.  Kanclerz Niemiec powiedziała, że jej rząd chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie i pogłębiać relacje z Polską. Angela Merkel na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim podkreśliła także, że popiera format Trójkąta Weimarskiego, czyli formułę spotkań przywódców Polski, Niemiec i Francji.
Angela Merkel oznajmiła, że oboje z polskim premierem potępili użycie środka paraliżującego na terytorium Wielkiej Brytanii. Jak mówiła – tematem tym zajmie się Rada Europejska na najbliższym posiedzeniu.
Do zadań stojących przed Unią Europejską zaliczyła między innymi stworzenie wspólnego, europejskiego systemu azylowego.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że cała Unia Europejska powinna zająć wspólne i zdecydowane stanowisko w sprawie zamachu na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala.

Szef polskiego rządu podkreśłił, że udzielona Rosji odpowiedź powinna być wyrażona jednogłośnie przez całą wspólnotę europejską. „Atak odbył się na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i zarazem NATO. Uważamy, ze zharmonizowana, solidarna odpowiedź jest potrzebna, aby rosyjski agresor wiedział, ze nie może sobie pozwolić na politykę atakowania jakiegokolwiek kraju UE i NATO” – podkreślił premier. Dodał, że na ten temat będzie dyskutował na posiedzeniu Rady Europejskiej.

Siergiej Skripal i jego córka dwa tygodnie temu zostali wystawieni na działanie środka paralityczno-drgawkowego o nazwie „nowiczok”, produkowanego niegdyś w Związku Radzieckim. Oboje walczą o życie. Przez lata Siergiej Skripal był podwójnym agentem. Pracując dla rosyjskiego wywiadu wojskowego, przekazywał informacje brytyjskiemu MI 6. Został skazany za zdradę, ale potem – w ramach programu wymiany szpiegów – trafił na Wyspy Brytyjskie.

 Mateusz Morawiecki ocenił, że konieczna jest reforma systemu azylowego Unii Europejskiej. Wymaga on – jak to określił premier – przeglądu, remontu. Zadeklarował, że Polska chce współpracować przy wypracowywaniu nowych rozwiązań dotyczących uchodźców.
Szef rządu powiedział, że Polsce zależy na wypracowaniu mechanizmu, który będzie solidarnościowy. Dodał, że może on dużo kosztować. Wysiłki finansowe, jak zaznaczył, powinny być podejmowane wspólnie. „Chcemy jednak poprosić naszych partnerów, żeby uszanować pewne delikatności związane z elementami wewnętrznej suwerenności: kogo kto chce przyjmować, na jakich zasadach” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier dodał, że agencja Frontex, chroniąca unijnych granic, powinna działać we wzmożony sposób.
Polska jest gotowa do kontynuowania bliskiej współpracy z Niemcami- zapewnił szef polskiego rządu i zauważył, że na bliskiej współpracy zależy także Niemcom, co ujęto w zawartej tam nowej umowie koalicyjnej.
Premier zaznaczył, że Polska jest również gotowa do wypełniania polsko-niemieckiego partnerstwa treścią. Jak mówił, chodzi o wymiar bilateralny, europejski, jak i międzynarodowym. Mateusz Morawiecki powiedział też, że bliska współpraca pomiędzy Polską a Niemcami jest niezbędna do zapewnienia współpracy w całej Europie, także w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz polityki w zakresie bezpieczeństwa.
Mateusz Morawiecki pogratulował Angeli Merkel pozostania na kolejna kadencję kanclerzem Niemiec.
Kanclerz Angela Merkel powiedziała po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim w Warszawie, że dla niej i dla niemieckiego rządu bardzo ważne jest utrzymanie dobrych relacji z Polską. Kanclerz podkreślała znaczenie rozwoju współpracy gospodarczej – wspomniała o rekordowej wymianie handlowej między Polską a Niemcami w ubiegłym roku – miała ona przekroczyć 100 mld euro.
Zapowiedziała też, że na posiedzeniu Rady Europejskiej poruszony zostanie temat ataku chemicznego na byłego rosyjskiego agenta w Wielkiej Brytanii – Kanclerz dodała, że jest wiele wskazuje na to, że za atakiem stoi Rosja.
Dziennikarze pytali Kanclerz Angelę Merkel również o kwestię reformy sądownictwa artykułu 7. wobec Polski. Powiedziała, że cieszą ją intensywne rozmowy w tej sprawie między Polską a Komisją Europejską: „Ja ze swojej strony chciałabym powiedzieć, że skoro prowadzone są intensywne rozmowy [Polski] z Komisją Europejską, liczymy ze strony niemieckiej na to, że pojawią się rozwiązania. Będziemy nadal śledzić tę sprawę. Bardzo by mnie ucieszyło, gdyby na koniec Komisja Europejska poinformowała, że rozmowy zakończyły się sukcesem”.
Kanclerz mówiła również o przyszłości Unii Europejskiej – apelowała o rozwinięcie wspólnej polityki obronnej i wsparciu dla krajów, które przyjęły na siebie ciężar przyjmowania uchodźców – głównie dla Włoch. Dodała, że jest „bardziej optymistyczna” jeśli chodzi o projekt stworzenia wspólnego systemu azylowego we wspólnocie.
W kwestiach polityki międzynarodowej Angela Merkel skrytykowała wprowadzony przez Stany Zjednoczone podatek na importowaną stal.
Angela Merkel mówiła również o wspólnej historii i finansowaniu przez Niemcy miejsca pamięci w Krzyżowej. Jak powiedziała Kanclerz: – To wszystko są miejsca, w których, przy naszej wspólnej, trudnej historii, razem możemy patrzeć w przyszłość. Jest to dla mnie bardzo, bardzo ważne. Szczególnie, by nasza młodzież tymi sprawami się zajmowała, się spotykała i o tym dyskutowała – mówiła Kanclerz.

Kilkugodzinną wizytę kanclerz w Warszawie zakończy roboczy obiad polskiej i niemieckiej delegacji. Pierwotnie zaplanowano go na godzinę 20.15, także w KPRM.

IAR / M. Fedusio/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520