W Gdyni powstanie muszla koncertowa

W Gdyni powstanie muszla koncertowa

Muszla koncertowa na placu Grunwaldzkim w Gdyni straszy od lat. Obiekt leżący w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc Gdyni, pomiędzy Teatrem Muzycznym i Gdyńskim Centrum Filmowym, a także tuż obok właśnie wyremontowanego skweru i na skarpie porządkowanej Kamiennej Góry już całkowicie nie pasował do otoczenia. Urzędnicy znaleźli jednak sposób.

Popadający w ruinę obiekt wydzierżawili na 20 lat. Spółka, która wygrała przetarg na wynajem właśnie ogłosiła swoje plany i pokazała wizualizacje. Zwycięska praca ma połączyć tradycję z nowoczesnością. – Najważniejsze było połączenie w niej funkcji kulturalno-rozrywkowej z działalnością gastronomiczną. Chodziło o znalezienie najlepszego rozwiązania dla spełnienia naszej misji, czyli renowacji muszli, ożywienia przyległych terenów i stworzenia miejsca do organizacji imprez, wydarzeń kulturalnych oraz koncertów – Piotr Jankowski z firmy Investownia, dzierżawcy muszli koncertowej.

 

Koncepcja została wyłoniona w formie konkursu. W jury znaleźli się zarówno przedstawiciele firmy, miasta oraz architekci. Członkowie Sądu Konkursowego przyznali pierwszą nagrodę za „szczególne i udane wyeksponowanie historycznej formy muszli koncertowej, udaną propozycję powiększenia kubatury obiektu elementami tłowymi oraz wrażliwe i harmonijne zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w połączeniu z elementami historycznymi”. – Trzeba zaznaczyć, że powstała koncepcja to projekt wstępny – tłumaczy Piotr Jankowski. – Sąd Konkursowy skierował do architektów uwagi, które zostaną wprowadzone podczas tworzenia dokumentacji wykonawczej.Następne miesiące zatem upłyną pod znakiem dopracowywania koncepcji, uzgodnień i pozwoleń z UM Gdyni. W pierwszej połowie 2018 roku liczymy na rozpoczęcie prac budowlanych – dodał.

 

Za dzierżawę nad budynkiem firma będzie płacić miastu 5 tys zł netto. To łącznie niemal 600 m2 powierzchni, na której inwestor będzie mógł prowadzić działalność rozrywkową i gastronomiczną. Gdynia zarezerwowała sobie możliwość bezpłatnej organizacji miejskich imprez kulturalnych w muszli. Rozbudowa bryły muszli musi zatem wiązać się z zapewnieniem zaplecza dla występujących w muszli artystów (garderoby, węzły sanitarne, prysznice).

 

Podpisanie umowy z inwestorem planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Od tego momentu będzie on miał półtora roku na zakończenie prac adaptacyjnych i remontowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, muszla koncertowa w nowej odsłonie powinna zostać udostępniona mieszkańcom wiosną 2019 roku.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0