7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Zniesienie wiz do USA- jak to może wyglądać w praktyce i czego się możemy spodziewać

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nastał w końcu ten dzień, o którym mówiono głośno od miesięcy. W pierwszym tygodniu października prezydent Trump ogłosił zapowiedź wprowadzenia od 1 stycznia 2020 roku ruchu bezwizowego do USA dla obywateli Polski.
Walka o zniesieni wiz dla polskich obywateli trwała bardzo długo. Polonia amerykańska od lat walczyła o taki rezultat. Niżej podpisany również podkreślał bardzo często, że od chwili zniesienia przez Polskę wiz dla obywateli USA, traktowanie Polaków, wymagając od nich nadal wiz, było traktowaniem bez należytego szacunku i braku wzajemności we wzajemnych stosunkach. Polska od 1989 roku była wiernym sojusznikiem USA wspierającym Stany Zjednoczone, politycznie i militarnie, a kraje w stosunkach międzynarodowych powinny kierować zasadą wzajemności.
Jednakże, USA nieustannie zasłaniały się swoim przepisami wewnętrznymi oraz zasadami programu Visa Waiver Program, czyli przede wszystkim, procentem odmów wiz. Wiadomo, że wizy wydawane są przez konsulaty USA podlegające pod Departament Stanu, czyli obecnie administrację prezydenta Trumpa. Wystarczyła więc dobra wola, aby na zalecenie odgórne konsulaty przestały wydawać odmowy. Z praktyki mogę powiedzieć, że często nasi klienci, ich rodziny lub znajomi otrzymywali odmowy całkowicie nie rozumiejąc powodów takich odmów. Co istotne, od decyzji takich nie ma zgodnie z procedurą odwołania, jedynie możliwe było napisanie zażalenia do ambasadora, Departamentu Stanu lub członka Kongresu. Czyli w praktyce były one niezaskarżalne.
Tak czy inaczej Polacy będą w końcu grupie obywateli innych państw zwolniony z obowiązku ubiegania się o wizę turystyczną czy biznesową do USA. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie będzie to ruch bezwizowy jako swobodny przepływ obywateli Polski na terenie UE. Tak więc, co to oznacza w praktyce Visa Waiver?
Mianowicie, nie wystarczy sam paszport, ale uprzednie złożenie podania w formie elektroniczne w systemie ESTA oraz formalne zatwierdzenie prawa do wjazdu. Formularz ESTA jest bardzo szczegółowym kwestionariuszem dotyczącym biografii aplikanta, paszportu, zatrudnienia, poprzednich pobytów w USA (jeżeli były), odmowach wjazdu, przebywaniu poza dozwolonym okresem, jak również informacji o karalności, a ostatnio podanie również informacji o obecności w mediach społecznościowych. Radzę przedstawiać prawdziwe informacje i odradzam wpisywania nieprawdziwych danych, szczególnie dotyczących poprzednich pobytów w USA. Wszystkie te informacje są składane w celu weryfikacji ich przez służby w celu ustalenia czy dana osoba nie znajduje się w kręgu osób, które nie mogą uzyskać wjazdu do USA (tzw. Inadmissible persons). Oznacza to, że osoba ubiegająca się o taką autoryzację może jej nie uzyskać. Tak więc w tym miejscu trzeba rozwiać pewien mit, że zniesienie wiz oznacza nieograniczonego podróżowania dla wszystkich. W praktyce oznaczało to będzie, że nadal nie wszyscy obywatele Polski uzyskają akceptację i nie wszyscy będą mogli pojechać do USA.
Ogromną zaletą programu jest szybkość i znikomy koszt. Wystarczyć będzie złożenie aplikacji online i zapłacenia 14 USD. Trzeba to będzie zrobić nie później niż na 72 godziny przed planowanym wyjazdem.
Następnie, zgodnie z zasadami Visa Waiver, osoba będzie mogła wjechać do USA na 90 dni. Statusu osoby wjeżdżającej na Visa Waiver nie można przedłużyć, a zmienić na inny w trakcie pobytu jest dopuszczalny jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Dodatkowo, mimo tego, że akceptacja ESTA będzie ważna na dwa lata, nie oznacza to wcale, że osoba posiadająca taką autoryzacje na pewno wjedzie do USA, gdyż nadal musi przejść kontrolę graniczną. Trzeba więc mieć na uwadze, że zawsze o ostatecznym wjeździe decyduje oficer straży granicznej (CBP). Poza tym, odradzam nadużywanie częstych wjazdów, np. pobyt 90 dni, krótki wyjazd poza granice i powrót, gdyż w takich przypadkach można czasami spotkać się z odmowami.
Na koniec, zaznaczyć trzeba, że osoby podsiadające obecnie wizy turystyczne czy biznesowa, mogą nadal z nich korzystać, i nie mają obowiązku ubiegania się o ESTA. Czyli osoby takie podróżują nadal na dotychczasowych zasadach. Poza tym, wprowadzenie Polski do Visa Waiver Program, nie zamknie drogi do starania się nadal o wizy turystyczne czy biznesowe.
Adwokta Jerzy Sokol
[email protected]

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520