20.7 C
Chicago
sobota, 13 kwietnia, 2024

Zmarła Danuta Szaflarska!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W wieku 102 lat zmarła Danuta Szaflarska

O śmierci wybitnej aktorki filmowej i teatralnej poinformował TR Warszawa.
Danuta Szaflarska w dorobku artystycznym miała blisko 80 kreacji filmowych i około stu teatralnych.
Popularność przyniosła jej rola w „Zakazanych piosenkach” Leonarda Buczkowskiego, gdzie stworzyła pamiętną kreację Haliny Tokarskiej. Zagrała w wielu filmowych arcydziełach. Między innymi w „Skarbie”, „Dolinie Issy”, „Pożegnaniu z Marią”, „Żółtym szaliku”, „Królowej chmur” i w obrazie „Pora umierać”.
Danuta Szaflarska od lat 50. ubiegłego wieku była związana z teatrami stolicy, najpierw Współczesnym, potem – Narodowym i Dramatycznym. Gościnnie występowała na niemal wszystkich warszawskich scenach. W ostatnich latach była związana z Teatrem Rozmaitości, gdzie jeszcze 3 lata temu występowała w bijącej rekordy popularności sztuce Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest”
Aktorka została laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi otrzymała Wielką Nagrodę Dwóch Teatrów – Radia i Telewizji za całokształt pracy artystycznej i nagrodę honorową Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Operatorskiej „Camerimage”. W 2007 roku uhonorowano ją Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2009 roku Danuta Szaflarska otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego, a w 2013 roku dostała od Fundacji Kultury Polskiej nagrodę Złote Berło za „wieloletni, najwyższej próby kunszt aktorstwa scenicznego i ekranowego”. W tym samym roku otrzymała wyróżnienie Superwiktora. W 2014-tym odebrała Diament Trójki, wyróżnienie Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Aktorka była odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego1915 roku w Kosarzyskach koło Nowego Sącza.
W 1939 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej – PIST. W tym samym roku debiutowała na scenie Teatru na Pohulance w Wilnie. W ciągu dwóch lat zagrała tam około 20 ról w różnorodnym repertuarze, od klasyki po komedie obyczajowe.
Podczas wojny w latach 1943-45 była aktorką Teatru Frontowego Armii Krajowej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka pseudonim „Młynarzówna”. Współorganizowała też wówczas słynne koncerty w murach Politechniki Warszawskiej.
Po wojnie przez rok występowała w Starym Teatrze w Krakowie, a następnie w Łodzi w Teatrze Kameralnym. W 1949 roku po likwidacji tej sceny, wraz z zespołem Erwina Axera przeniosła się do Warszawy, z którą była związana aż do śmierci.

IAR/dokumentacja/mt/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520