16.5 C
Chicago
piątek, 3 maja, 2024

Zmarł gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W wieku 96 lat zmarł w Warszawie generał Janusz Brochwicz-Lewiński, pseudonim „Gryf”.

Był żołnierzem Batalionu AK „Parasol”, brał udział w Powstaniu Warszawskim, dowodził obroną Pałacyku Michla na Woli.
Jan Józef Kasprzyk, pełniący obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział, że generał Janusz Brochwicz-Lewiński należał do najdzielniejszych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, był człowiekiem honoru oraz wielkim patriotą, a patriotyzm należy pojmować w kategorii bezinteresownej służby Rzeczypospolitej.
Generał Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 roku. Po szkole rozpoczął służbę w wojsku. Ukończył Kurs Podchorążych Rezerwy w Grodnie, a potem służył w piechocie. W stopniu kaprala podchorążego brał udział w kampanii wrześniowej, a po napaści ZSRR na Polskę trafił do niewoli sowieckiej, z której zbiegł.
Wstąpił do Armii Krajowej i należał do wywiadu. Po zdekonspirowaniu walczył w partyzantce na Lubelszczyźnie. Konwoje niemieckie, które atakował jego oddział rabowano z broni i innego sprzętu, a następnie puszczano wolno. Później został przeniesiony do Batalionu AK „Parasol”. Pełnił tam funkcję instruktora wyszkolenia w konspiracyjnej szkole podchorążych.
Podczas Powstania Warszawskiego był dowódcą obrony Pałacyku Michla. Jego obsada cztery razy odpierała ataki niemieckie. Dopiero podczas piątego natarcia otrzymał rozkaz wycofania się. W czasie walk na Cmentarzu Ewangelickim został ciężko ranny w szczękę, co spowodowało, że nie mógł brać udziału w dalszych walkach.
Po kapitulacji powstania trafił do obozu przejściowego w Łambinowicach, a później do obozu jenieckiego w Murnau. Po zakończeniu II wojny światowej wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do tamtejszej armii. Służył między innymi w gwardii przybocznej króla Jerzego VI, jako agent wywiadu działał w Palestynie i Sudanie. Pracował też w szkole wojskowo-cywilnej, a po przejściu na emeryturę jako tłumacz w brytyjskich ambasadach na terenie Niemiec. W 2002 roku wrócił do Polski, gdzie aktywnie działał w środowisku kombatantów.
24 kwietnia 2008 roku rezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady. W latach 2009-2014 generał Janusz Brochwicz-Lewiński zasiadał w Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2014 został członkiem Komitetu Honorowego Fundacji „Łączka”. Był też Honorowym Obywatelem m. st. Warszawy.

IAR/kombatanci.gov.pl/mile/magos/fot.YouTube

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520