17.6 C
Chicago
piątek, 3 maja, 2024

Złożenie wniosku o wpis Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO to wielki moment dla całej Polski

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin podkreśliła, że złożenie wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to wielki moment dla Polski.

 

Wiceminister przypomniała, że w piątek 31 stycznia wraz z wiceprezydentem Gdańska Alanem Aleksandrowiczem i przedstawicielami Polski złożyli wniosek w Paryżu razem z projektem planu zarządzania. „Stocznia Gdańska jest jednym z najważniejszych miejsc, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Właściwy wpis brzmi: Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności i upadku żelaznej kurtyny. Od tego miejsca rozpoczęło się zjednoczenie Europy” – podkreśliła wiceminister kultury.

Magdalena Gawin wielkim sukcesem nazwała wspólne działania w tym zakresie rządu, samorządu Gdańska i deweloperów. „Składaliśmy ten wniosek razem. To pokazuje, że wobec świata Polacy w kwestiach fundamentalnych są zgodni. Tereny Stoczni Gdańskiej znajdują się w różnych rękach – prywatnych, także instytucji kultury, muzeów, ale to przede wszystkim tereny, które już należały do inwestorów. Stąd też pojawiła się idea, żeby wynegocjować projekt zarządzania. Wspólne złożenie wniosku symbolizuje jedność Polaków wobec uznania wagi tego, co zdarzyło się w 1980 roku” – podkreśliła wiceminister kultury.

Wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz mówił, że od lat władze miasta zastanawiały się, jak odpowiednio zabezpieczyć i eksponować miejsce, które na zawsze zapisało się na kartach światowej historii. „Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych podjęto decyzję, by w tym miejscu stworzyć nową dzielnicę. Syndyk masy upadłościowej sprzedał większość terenów prywatnym inwestorom, a my cały czas zadawaliśmy sobie pytanie, jak stworzyć taką wielofunkcyjną dzielnicę, ale przede wszystkim zachować dziedzictwo tego miejsca. Podejmowano różne próby, ale zwieńczeniem tego procesu jest nasz wspólny wysiłek, by złożyć wniosek i plan zarządzania do UNESCO” – powiedział Aleksandrowicz.

Wnioskodawcy podkreślają, że ewentualne wpisanie terenów postoczniowych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nie oznacza przekształcenia ich w skansen. Projekt zarządzania dawną Stocznią Gdańską ma stanowić kompromis, który jednocześnie otacza ochroną istniejącą zabudowę, jak i umożliwia stworzenie tutaj nowoczesnej dzielnicy.

Każdego roku państwa mogą zgłosić zaledwie jedną kandydaturę do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cykl formalnej oceny rozpoczyna się 1 lutego. Pierwszym krokiem jest zweryfikowanie zgłoszenia pod kątem kompletności przez Centrum Światowego Dziedzictwa. Jeżeli uda się skutecznie przejść przez wszystkie etapy, to Komitet Światowego Dziedzictwa rozpocznie głosowanie nad wpisaniem Stoczni na listę. Może to się stać już na przełomie czerwca i lipca 2021 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dorota Piotrowska/kwi/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520