Ziobro o możliwości zniesienia kary z kodeksu karnego za zniesławienie dla dziennikarzy

Ziobro o możliwości zniesienia kary z kodeksu karnego za zniesławienie dla dziennikarzy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie wyklucza zmian w Kodeksie karnym, znoszących kary za zniesławienie dla dziennikarzy. Mogłoby do tego dojść przy okazji nowelizacji Kodeksu. 

Podczas konferencji prasowej minister zaprosił przedstawicieli różnych redakcji do dyskusji nad zmianą artykułu 212 Kodeksu karnego, dotyczącego zniesławienia. Jeżeli ta nasza wspólna rozmowa doprowadzi nas do wniosku, iż rzeczą właściwszą z punktu standardów ochrony wolności słowa jest odejście od takich rozwiązań, to jestem gotów opowiadać się za dekryminalizacją – zadeklarował minister sprawiedliwości.
Kilka dni temu dziennikarz Wojciech Biedroń został skazany na podstawie artykułu 212 na grzywnę w wysokości 3 tysięcy złotych. Dziennikarz opisał sprawę sędziego Wojciecha Łączewskiego, który na Twitterze miał nawiązać korespondencję z osobą, którą wziął za dziennikarza Tomasza Lisa i którą miał namawiać do przyjęcia nowej strategii w politycznej walce z rządem Prawa i Sprawiedliwości. Sędzia pozwał dziennikarza do sądu. Ten stwierdził, że dziennikarz użył określenia, iż przeciwko sędziemu toczy się postępowanie dyscyplinarne, podczas gdy było to postępowanie wyjaśniające. Sąd uznał to za pomówienie sędziego Łączewskiego. Wyrok jest prawomocny.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0