HomeŚwiat

Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co dziś powie prezydent Duda?

Zgromadzenie Ogólne ONZ. Co dziś powie prezydent Duda?

W Nowym Jorku trwa 75. debata generalna Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Dziś przemówienie na niej wygłosi prezydent Andrzej Duda. Wczoraj głos zabierali przywódcy takich państw jak Stany Zjednoczone, Francja, Rosja i Chiny. Stałym motywem większości wystąpień była pandemia.

W wystąpieniach wideo, które emitowano na monitorach w sali zgromadzeń ONZ, przywódcy większości krajów apelowali o bliższą współpracę międzynarodową w walce z pandemią.
Prezydent Rosji Władimir Putin chwalił się wynalezieniem szczepionki na Covid-19 i oferował zaszczepienie nią wszystkich pracowników ONZ, choć wielu ekspertów wątpi, by była ona wystarczająco przetestowana.

Prezydent Chin Xi Jinping zapewniał, że Chiny nie chcą konfliktu z żadnym krajem i deklarował gotowość do współpracy i dialogu. Występujący wcześniej prezydent Donald Trump krytykował jednak Chiny za to, że wprowadzały w błąd społeczność międzynarodową i doprowadziły do rozprzestrzenienia wirusa. „Organizacja Narodów Zjednoczonych musi wyciągnąć wobec Chin konsekwencje” – mówił amerykański prezydent. Skrytykował także Chiny za to, że są największym trucicielem środowiska na świecie. Donald Trump wyraził przekonanie, że uda się pokonać wirusa i zakończyć pandemię po czym świat wkroczy w okres prosperity i pokoju. „Niech Bóg błogosławi Amerykę, Niech Bóg błogosławi Narody Zjednoczone” – zakończył prezydent USA.
Kiedy Donald Trump osobiście przemawiał w siedzibie ONZ w ubiegłym roku mówił 35 minut. Wczorajsze, nagrane wcześniej przemówienie trwało 7 minut.

 

***

 

Prezydent Andrzej Duda będzie jednym z kilkunastu przywódców, którzy wystąpią dzisiaj na dorocznym szczycie ONZ. Z powodu pandemii koronawirusa światowi liderzy nie przyjechali w tym roku do siedziby Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Ich przemówienia zostały wcześniej nagrane w krajach ojczystych i są odtwarzane na sali obrad. Sam Andrzej Duda od wczoraj jest z wizytą we Włoszech.

Wystąpienie polskiego prezydenta zostało zaplanowane na popołudniową sesję w Nowym Jorku, czyli na późny wieczór polskiego czasu. Dyplomaci zapowiadają, że Andrzej Duda będzie mówić o głównych wyzwaniach polityki międzynarodowej. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiada, że przemówienie będzie poświęcone międzynarodowej solidarności. “Zdaniem pana prezydenta kluczem do rozwiązania problemów współczesnego świata, i tych wynikających z pandemii i jej następstw gospodarczo-społecznych i zdrowotnych, i tych wynikających z relacji pomiędzy państwami – wszędzie tam kluczem do rozwiązania jest pojęcie solidarności, czyli współodpowiedzialności i współdziałania i rozumienia nawzajem swoich potrzeb, ale także poszukiwania spójności” – mówi Krzysztof Szczerski.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda ma też upomnieć się o poszanowanie praw człowieka na Białorusi.

Za tydzień polski prezydent ma też wygłosić przemówienie na spotkaniu w ONZ poświęconemu bioróżnorodności. Jest to jedna z imprez towarzyszących Zgromadzeniu Ogólnemu Narodów Zjednoczonych. Również w tym przypadku na sali obrad zostaną odtworzone nagrane wcześniej przemówienia polityków.

 

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/wcześn./w hm
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/w w

COMMENTS