HomePOLSKA

Zaszczep dziecko przeciw pneumokokom. Za darmo! Szczepienia zaczynają się 20 marca

Zaszczep dziecko przeciw pneumokokom. Za darmo! Szczepienia zaczynają się 20 marca

Dzieci z roczników 2013-2016, które nie podlegają obowiązkowym szczepieniom i nie były zaszczepione, mogą skorzystać z dobrowolnego i nieodpłatnego szczepienia przeciwko pneumokokom. Szczepienia zaczynają się już 20 marca. 

To efekt decyzji Ministerstwa Zdrowia, dotyczącej uwolnienia rezerwy szczepionki Synflorix.

 

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. rodzice dzieci do lat 5 będą mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. Kwalifikacja do tego szczepienia musi jednak odbyć się do 20 kwietnia.

 

Dlatego resort zdrowia w komunikacie zachęca rodziców, by jak najszybciej kontaktowali się ze swoim lekarzem lub przychodnią POZ, gdzie otrzymają szczegółowe informacje. Z uwagi na ograniczoną liczbę szczepionek, najlepiej, by zainteresowani zrobili to niezwłocznie. To szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez streptococcus pneumoniae.

 

Szczepienie wykonywane jest przy użyciu 10-walentnej szczepionki Synflorix. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

 

Iwona Kłopocka (aip)

COMMENTS