20.7 C
Chicago
środa, 24 lipca, 2024

Żart o Ukrainkach w szwedzkiej telewizji publicznej. „Mieści się w granicach wolności słowa”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Żart o Ukrainkach, który został wyemitowany w szwedzkiej telewizji publicznej SVT, mieści się w granicach wolności słowa – orzekła Komisja ds. mediów. W niewybrednym dowcipie zasugerowano, że ukraińskie uchodźczynie świadczą usługi seksualne.

W programie satyrycznym pochodząca z Iraku szwedzka aktorka Elaf Ali oznajmiła, że choć Ukraińcy są największą grupą imigrantów w Szwecji, to nie są widoczni na ulicach. „Pewnie nie zastanawiasz się nad tym zbyt wiele, ponieważ Ukrainki mają jasne włosy i wtapiają się w otoczenie. Być może jest to najbardziej widoczne w burdelach” – powiedziała na antenie.

Dowcip skrytykował ambasador Ukrainy w Sztokholmie Andrij Płachotniuk. W wydanym oświadczeniu dyplomata napisał, że „tego rodzaju wypowiedzi są głęboko obraźliwe i całkowicie nie do przyjęcia, biorąc pod uwagę okoliczności rosyjskiej agresji militarnej na pełną skalę, która zmusiła kobiety do opuszczenia kraju, aby ratować własne życie i swoich dzieci”.
W ramach walki ze stereotypem mieszkające w Szwecji ukraińskie kobiety zaczęły w mediach społecznościowych oznaczać swoje wpisy #ukrainskakvinnor (ukraińskie kobiety).
Po emisji programu do szwedzkiej Komisji (rewizyjnej) ds. mediów, organowi podlegającemu Urzędowi ds. mediów, napłynęło ponad 100 skarg od oburzonych widzów. Ostatecznie w wydanej w tym tygodniu decyzji komisja podkreśliła: „biorąc pod uwagę format programu i prawo do szerokiej swobody wypowiedzi, przedmiotowy żart nie przekroczył tego, co można zaakceptować”.
Program satyryczny „Imigranci dla Szwedów” ma formę teleturnieju, w którym mający korzenie w innych krajach aktorzy i komicy w dowcipny sposób odpowiadają na zadane im pytania dotyczące różnych kultur i narodowości.

 

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

 

zys/ kar/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520