20.7 C
Chicago
środa, 24 lipca, 2024

Sondaż: Według większości Ukraińców celem Rosji jest zniszczenie narodu ukraińskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prawie dwie trzecie Ukraińców (60%) uważa, że celem rosyjskiej inwazji na ich kraj jest zniszczenie narodu ukraińskiego – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).

„Większość Ukraińców – 60 procent – uważa, że Rosja dąży do zniszczenia narodu ukraińskiego (34 procent), a nawet do dokonania ludobójstwa na większości mieszkańców (26 procent). Kolejne 6 procent Ukraińców uważa, że Rosja chce podbić całe terytorium kraju, pozostawiając tylko autonomię kulturową w ramach Rosji” – napisano w opublikowanym w czwartek raporcie z badania.

Kolejne 12 procent Ukraińców uważa, że Rosja dąży do zmiany rządu w Kijowie i utworzenia marionetkowego państwa ukraińskiego. Tylko 7 procent Ukraińców uważa, że agresor dąży tylko do utrzymania już okupowanych terenów i tak naprawdę nie rości sobie prawa do całego lub większości terytorium Ukrainy.
„Ponadto jedna z opcji odpowiedzi została sformułowana w taki sposób, aby była bliska rosyjskiej propagandzie, a mianowicie przeprowadzenie denazyfikacji i demilitaryzacji Ukrainy bez naruszania jej niepodległości. Tylko 5 procent respondentów wybrało tę opcję” – zauważają badacze.
Niemal we wszystkich regionach ponad połowa respondentów (62 proc. na zachodzie i w centrum, 56 proc. na południu i 49 proc. na wschodzie) uważa, że Rosja dąży do zniszczenia narodu ukraińskiego, a nawet dokonania ludobójstwa.
Odpowiedzi na temat ludobójstwa czy utworzenia państwa marionetkowego oznaczają, że respondenci są zdania, iż Rosja nie osiągnęła swojego celu, tj. będzie kontynuować agresywne działania. W zależności od regionu odsetek respondentów, którzy tak uważają, waha się od 85 procent na zachodzie do 61 procent na wschodzie.
„Oznacza to, że większość ludności we wszystkich regionach rozumie, iż Rosja nie zamierza zaprzestać swoich działań” – czytamy w raporcie z badania.
Chociaż rosyjskojęzyczni Ukraińcy nieco rzadziej mówili o zamiarach Rosji zniszczenia narodu ukraińskiego, to nawet wśród nich 62 procent uważa, że Rosja ma wciąż niezrealizowane wrogie zamiary wobec Ukrainy i będzie dążyć do ich realizacji. W szczególności 37 procent uważa, że Rosja dąży do zniszczenia narodu ukraińskiego lub zabicia większości Ukraińców.
Według Antona Hruszeckiego, dyrektora wykonawczego KMIS, wyniki sondażu powinny dać Zachodowi kolejne i jednoznaczne wyjaśnienie, dlaczego Ukraińcy nie chcą „jakiegokolwiek” pokoju z Rosją.
„Ukraińcy nie potrzebują +jakiegokolwiek+ pokoju; Ukraińcy chcą po prostu przetrwać. Dlatego potrzebują pokoju, który dawałby gwarancje, że wojna nie będzie się powtarzać raz za razem z zajmowaniem coraz większego terytorium, aż z Ukrainy nic nie zostanie” – podsumował Hruszecki.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520