23.1 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Zaproszenie dla amerykańskich senatorów: „Chcemy, żeby zobaczyli skutki działalności mafii reprywatyzacyjnej”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Społecznicy i członkowie komisji weryfikacyjnej zapraszają do Warszawy amerykańskich senatorów, którzy napisali do polskiego premiera list dotyczący projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. „Chcemy, żeby zobaczyli skutki działalności mafii reprywatyzacyjnej na własne oczy” – mówią autorzy zaproszenia. 
Jan Śpiewak ze stowarzyszenia „Wolne Miasto Warszawa” zwraca uwagę, że przez brak dużej ustawy reprywatyzacyjnej Polska jest przedmiotem a nie podmiotem na arenie międzynarodowej. „Serdecznie zapraszamy amerykańskich senatorów do przyjazdu do Warszawy, do zobaczenia na własne oczy co wydarzyło się w W-wie w czasie wojny i jak mafia reprywatyzacyjna, grupy przestępcze przez ostatnie 25 lat niszczyły życie warszawiakom i okradały nasz wspólny majątek” – mówi Jan Śpiewak.
Z inicjatywą listu do senatorów wyszedł Komitet Obrony Praw Lokatorów. Jego lider Jakub Żaczek wyjaśnia, że, jego zdaniem, w USA brakuje świadomości, co oznacza w Polsce brak ustawy reprywatyzacyjnej.
„Oznacza on, nie zatrzymanie reprywatyzacji tylko poddanie jej dzikim regułom, gdzie zwycięża silniejszy, ten kto ma lepsze układy, ten kto steruje mafią reprywatyzacyjną. To powoduje cierpienie lokatorów oddawanych z kamienicami, to musi się skończyć” – twierdzi Jakub Żaczek.
Adam Zieliński, który w komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, reprezentuje ruch Kukiz’15 przyznał, że do tej pory obywatele USA i Izraela byli pomijani przy zwrotach w Warszawie. „Komisja dotarła do tego przy kilku adresach: Skaryszewska 11, Twarda 8, Poznańska 14. W niektórych przypadkach obywatele ci byli oszukiwani co do wartości swoich roszczeń, w innych byli pomijani. Tylko duża ustawa jest w stanie rozwiązać te problemy systemowo” – tłumaczy Adam Zieliński.
List 59 amerykańskich senatorów z marca tego roku skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczył projektu dużej ustawy reprywatyzacyjnej, który przygotował pod koniec ubiegłego roku resort sprawiedliwości. Senatorowie ocenili, że rozwiązania miałyby niekorzystny wpływ między innymi na spadkobierców ofiar Holocaustu.
Wcześniej, w lutym, w związku z kontrowersjami dotyczącymi części z proponowanych przepisów, projekt został odesłany przez Komitet Stały Rady Ministrów do ministerstwa. Obecnie, jak tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, są prowadzone analizy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jolanta Turkowska/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520