Zakończył się pierwszy dzień kongresu Polska Wielki Projekt

Zakończył się pierwszy dzień kongresu Polska Wielki Projekt

Rozmowa o społeczeństwie obywatelskim oraz wartościach zdominowały pierwszy dzień kongresu Polska Wielki Projekt. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej spotkali się politycy, samorządowcy oraz eksperci z różnych dziedzin.
Jednym z tematów spotkania był rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk powiedział, że jesteśmy w połowie drogi do rozwiniętego społeczeństwa obywatelskiego. Podkreślił, że nie jesteśmy już zbiorem jednostek – ale o społeczeństwie obywatelskim, działającym wspólnie, też nie ma mowy. Przyznał on, że w ciągu prawie 30 lat, które upłynęły od transformacji ustrojowej, Polacy uczynili duży krok w stronę społeczeństwa obywatelskiego, ale jednocześnie wciąż trzeba przekonywać niektórych, że wspólne działanie przynosi lepsze efekty. Podobnego zdania jest prezes stowarzyszenia “Młodzi dla Polski” Krzysztof Bielak, który zwrócił uwagę, że to zwykle młode osoby są motorem zmian w Polsce.
Uczestnicy spotkania rozmawiali także o polskich wartościach. Wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka powiedziała Polskiemu Radiu, że trwają one między innymi dzięki kulturze.
Uczestnik kongresu, marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział Polskiemu Radiu 24, że jedną z funkcji kongresu jest znajdywanie rozwiązań dla Polski. Jego zdaniem politycy powinni spotykać się z ekspertami.
Organizatorzy zaplanowali również wręczenie Medalu Odwaga i Wiarygodność. Kongres potrwa do niedzieli. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

IAR / S. Białek / K. Surówka / K. Tokarczyk/kano

COMMENTS

WORDPRESS: 0