Gubernator Kalifornii odmówił podpisania projektu ustawy, który zabraniałby gry w futbol amerykański dzieciom w wieku poniżej 12 lat. Zwolennicy propozycji – powołując się na badania naukowe – forsowali ją ze względu na ryzyko trwałych skutków dla zdrowia dzieci, grających w tradycyjny futbol.
„Nie podpiszę ustawodawstwa, które zakazuje futbolu młodzieżowego” – przekazał Gavin Newsom w oświadczeniu, wydanym we wtorek wieczorem. „Jestem głęboko zaniepokojony zdrowiem i bezpieczeństwem naszych młodych sportowców, ale całkowity zakaz nie jest rozwiązaniem”.
Propozycja zakazu gry w futbol amerykański dla dzieci poniżej 12 roku życia jest dziełem członka Zgromadzenia Kalifornii Kevina McCarty’ego (D). Projekt ustawy został skierowany pod obrady w zeszłym tygodniu, co oznacza, że przepisy mogłyby zostać przyjęte pod koniec miesiąca. Sprzeciw Newsoma jest jednak równoznaczny z tym, że ustawa nie wejdzie w życie. A przynajmniej nie w tym roku.
Obostrzenia McCarty’ego miałyby być wprowadzana stopniowo, aż do 2029 roku. Motywem stworzenia projektu ustawy były badania naukowe, które wykazały, że im dłużej dana osoba gra w futbol amerykański, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia mózgu. Wynika to z faktu, iż futbol amerykański jest bardzo kontaktowym sportem. Zdaniem zwolenników projektu, dzieci poniżej 12 r.ż. są szczególnie narażone na dalekosiężny wpływ gry w futbol amerykański. Zamiast tego, dzieci do 12 r. ż. miałyby trenować futbol flagowy, w którym zabronione jest m.in. blokowanie przeciwnika.
Propozycja wywołała sprzeciw młodzieżowych graczy oraz ich rodziców, którzy tłumnie zaprotestowali przeciwko wprowadzeniu ustawy.
Dla samego Newsoma podpisanie kontrowersyjnego ustawodawstwa wiązałoby się z tłumaczeniem z tej decyzji podczas potencjalnej kampanii prezydenckiej w przyszłości. Oczekuje się, że gubernator Kalifornii weźmie udział w wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych po 2024 roku.
Red. JŁ