9.7 C
Chicago
poniedziałek, 6 maja, 2024

Zagraniczne media o wizycie Zełenskiego w Polsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie jest wyjątkowym wydarzeniem; Zełenski rzadko opuszcza swój kraj, a stosunki Ukrainy z Polską są szczególne – ocenił w środę korespondent Szwedzkiego Radia.

„Dziś Warszawa jest jednym z najbliższych sojuszników Ukrainy” – relacjonował wysłannik publicznej szwedzkiej rozgłośni. „Polska przoduje we wsparciu wojskowym oraz politycznym, jest rzecznikiem Kijowa w Unii Europejskiej i NATO. Kraj ten dokonał również ogromnego wysiłku humanitarnego, przyjmując miliony uchodźców” – podkreślił w korespondencji z Warszawy Samuel Larsson.

 

Dziennikarz zauważył, że „Zełenski chce pokazać Polsce swoje uznanie, podziękować za wsparcie”. Korespondent przypomniał również o trudnej historii Polski oraz Ukrainy, a także problemach polskiego rolnictwa wywołanych importem taniego ukraińskiego zboża.(PAP)

 

Portugalia/ Prof. Antonio Telo dla PAP: wizyta prezydenta Zełenskiego w Warszawie to podkreślenie sojuszu Ukrainy z Polską

Środowa wizyta w Polsce prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego to wydarzenie służące podkreśleniu sojuszu Kijowa i Warszawy, a także roli Polski w koalicji państw wspierających siły ukraińskie w obronie przed rosyjską agresją – powiedział w rozmowie z PAP wykładowca Akademii Wojskowej w Lizbonie prof. Antonio Telo.

Portugalski politolog i historyk zauważył, że obok USA i Wielkiej Brytanii Polska jest dziś największym sojusznikiem zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

 

Rola Polski w tym konflikcie jest bardzo ważna nie tylko wśród państw regionu, ale w ujęciu całej Europy; władze polskie zdołały bowiem zgromadzić wokół siebie grono wielu krajów Europy, które mocno stoją dziś po stronie Ukrainy – powiedział Telo.

 

Odnotował, że do grupy tych państw zaliczają się przede wszystkim kraje sąsiadujące z Rosją lub znajdujące się blisko niej – od Skandynawii po Bałkany.

 

„Polska znajduje się dziś w centrum tej koalicji, która jest alternatywą dla zachowawczej polityki prowadzonej przez Brukselę” – zaznaczył portugalski politolog.

 

Zwrócił uwagę, że tzw. alternatywna grupa kierowana przez Polskę wykazała się podczas wojny na Ukrainie „niebywałą skutecznością” w przekazywaniu pomocy dla Kijowa.

 

„Polska zawsze jest w czołówce państw, które wyznaczają główny trend w kwestii pomocy dla Ukrainy. Inni podążają za linią kreowaną przez Warszawę m.in. w kwestii przekazywania uzbrojenia dla ukraińskich sił zbrojnych, np. artylerii, czołgów czy myśliwców” – podkreślił Tajo.

 

Były szef portugalskiego Instytutu Obrony Narodowej zaznaczył, że proukraińska polityka władz Polski została wsparta również przez kluczowych członków NATO spoza Unii Europejskiej, takich jak USA, Wielka Brytania i Kanada.

 

„Środowa wizyta Zełenskiego jest więc bardzo zrozumiałym wydarzeniem uwypuklającym rolę Polski w wojnie na Ukrainie” – dodał.

 

Jak zauważył, ta wizyta przypomina o tym, że Warszawa stała się miejscem ważnych wydarzeń dla konfliktu, co pokazuje też m.in. dwukrotna wizyta prezydenta USA Joe Bidena, który w stolicy Polski poparł walczącą z najeźdźcą Ukrainę.

 

„Apele te nie zostały wysłane w świat z Paryża, Brukseli czy Rzymu, ale z Warszawy, podkreślając w ten sposób rolę Polski w tym konflikcie” – ocenił portugalski ekspert.

 

Zaznaczył, że pomimo negatywnego wpływu konfliktu toczącego się w sąsiednim kraju, wojna na Ukrainie wyraźnie wzmocniła pozycję Polski w Unii Europejskiej oraz na świecie.

 

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

Kanada/ Media: wizyta Zełenskiego w Warszawie wzmacnia więzi między Ukrainą i Polską

Wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce wzmacnia więzi między Ukrainą i Polską – tak agencja The Canadian Press zatytułowała swoją relację z Warszawy. Kanadyjskie media wskazują na coraz silniejsze powiązania między Ukrainą a Polską, będące efektem sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji.

The Canadian Press cytuje wypowiedź prezydenta Polski Andrzeja Dudy o przekazaniu Ukrainie czterech samolotów MiG-29, bieżącym procesie przekazywania czterech kolejnych i przygotowaniach sześciu następnych. Francuskojęzyczne media w Kanadzie wspominają o zapowiedzi Dudy, że Polska zażąda dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy podczas tegorocznego szczytu NATO w Wilnie.

 

Dziennik „The Globe and Mail” zacytował na swojej stronie internetowej podziękowania Zełenskiego dla Polski za „historyczną” pomoc w koordynacji wsparcia Zachodu dla Ukrainy. Gazeta zwróciła też uwagę na zapowiedź prezydenta Ukrainy, że ukraińskie wojska cały czas walczą o Bachmut, ale w przypadku zagrożenia odcięciem przez siły rosyjskie będą mogły się wycofać.

 

Inne media odnotowały też wypowiedź Zełenskiego podczas środowej konferencji prasowej, że rząd Ukrainy chętnie powita polskie firmy, które będą chciały brać udział w powojennej odbudowie; jej koszt Bank Światowy ocenił na 411 mld USD.

 

Media kanadyjskie podkreślają też, że rosyjski atak na Ukrainę doprowadził do zmian w międzynarodowych sojuszach. Minister spraw zagranicznych Melanie Joly napisała w środę na Twitterze, że NATO – razem z nowym członkiem Finlandią – jest „silniejsze niż kiedykolwiek”.(PAP)

 

Francja/ Media o wizycie Zełenskiego: to przede wszystkim podziękowanie Polsce, która w spektakularny sposób wspiera Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w Polsce swoją pierwszą oficjalną wizytę, aby podziękować głównemu sojusznikowi Ukrainy za pomoc w obliczu rosyjskiej inwazji oraz omówić przyszłe stosunki w sferze bezpieczeństwa i gospodarki. Wizyta ma charakter symboliczny – wskazują w środę francuskie media.

„Wizyta Zełenskiego w Polsce ma charakter wysoce symboliczny, a Polska okazała mu bezwarunkowe wsparcie wzmocnione dostawami broni” – podkreśla telewizja France24. „To Polska w sposób jasny, zdecydowany i mocny zapewniła Ukrainie i Zełenskiemu wsparcie na Zachodzie, stając się jego najlepszym adwokatem” – podkreśla publicysta stacji Gauthier Rybinsky.

 

France24 przypomina relacje polsko-ukraińskie z czasów II wojny światowej, porównując obecne stosunki obu krajów do powojennego pojednania i zacieśniania relacji francusko-niemieckich.

 

Francuskie media informują również o polskiej obietnicy dostarczenia Ukrainie w przyszłości nawet 30 sowieckich myśliwców MiG-29.

 

„Polska armia staje się jedną z pierwszych armii NATO. Poza pomocą wojskową opieka Polaków nad ukraińskimi uchodźcami budzi podziw społeczności międzynarodowej” – pisze ekonomiczny dziennik „Les Echos”. „Prezydent Zełenski chce podtrzymać płomień polskiego poparcia dla Ukrainy” – zauważa, wskazując jednocześnie na obciążenie polskiego systemu edukacji i zdrowia z powodu 1,3 mln przebywających w Polsce uchodźców.

 

Wizyta Zełenskiego – dodaje „Les Echos” – to przede wszystkim podziękowanie Polsce, która w spektakularny sposób wspiera Ukrainę, oraz zapewnienie, że wsparcie to utrzyma się w przyszłości. Według danych opublikowanych w tym tygodniu przez kiloński Instytut Gospodarki Światowej polska pomoc wojskowa, humanitarna i finansowa osiągnęła już 3,5 mld euro od początku wojny. Stanowi to ponad 0,6 proc. polskiego PKB (Francja jest daleko w tyle z pomocą na poziomie 0,07 proc.) – wskazuje dziennik.

 

Telewizja LCI i „Les Echos”, relacjonując wizytę prezydenta Ukrainy, spekulują również na temat przyczyn rezygnacji ze stanowiska polskiego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Wskazują na zniesienie unijnych ceł na ukraińskie zboże, co grozi załamaniem cen zbóż w krajach UE i stwarza potrzebę wsparcia unijnych rolników.

 

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

 

ksta/ mms/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520