20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Żądania Ankary – Trzy miliardy euro pomocy finansowej dla Turcji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dodatkowe trzy miliardy euro pomocy finansowej, przyspieszenie procesu liberalizacji wizowej i postęp w negocjacjach akcesyjnych – to żądania Ankary pod adresem Unii Europejskiej w zamian za współpracę w walce z kryzysem migracyjnym. Poinformował o tym szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, który brał udział w dzisiejszym szczycie Unia-Turcja w Brukseli.
Jak relacjonował Martin Schulz, rozmowy tureckiego premiera z unijnymi przywódcami dotyczą m.in. wypłaty nowych funduszy na pomoc dla uchodźców, przebywających w Turcji. „Mowa jest o trzech miliardach euro do 2018 roku. Parlament Europejski jest gotowy działać szybko, by przyspieszyć procedury w tym zakresie, ale jak wiadomo zależy to także od państw członkowskich, które działają wolniej niż my” – mówił Schulz, nawiązując do poprzedniej oferty Unii Europejskiej, która już w listopadzie zadeklarowała trzy miliardy euro pomocy dla Turcji. Dotychczas z tej sumy udostępniono niecałe 100 milionów.
Inne żądania władz w Ankarze dotyczą szybszego zniesienia wiz i postępu w negocjacjach dotyczących członkostwa Turcji we Wspólnocie. „Widać próbę łączenia kwestii migracyjnych z procesem akcesyjnym. To proces, który trwa i nie powinien być warunkiem w walce z kryzysem uchodźców” – podkreślił Martin Schulz. W zamian za spełnienie tych żądań Turcja miałaby uszczelnić swoją granicę, by ograniczyć napływ migrantów do Europy. Do wybrzeży Grecji codziennie przybywa około trzech tysięcy osób.

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/em/wkrz

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520