25.3 C
Chicago
czwartek, 23 maja, 2024

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” wkrótce w kinach w Stanach Zjednoczonych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wkrótce w Stanach Zjednoczonych będzie można obejrzeć film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – kapelana Armii Krajowej, działającego jako kapelan Powstania Warszawskiego pod pseudonimem Radwan III. Obraz stał się oficjalną produkcją beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej.

 

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to oficjalna produkcja uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

„Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem.” – Kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski

Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom. – Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Przygotowaliśmy wojenny film fabularny, który pokazuje nieznaną twarz Wyszyńskiego, jego rozterki i zaangażowanie w walkę o Polskę. Wszystko to co wydarzyło się po 1946 roku w życiu Prymasa jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku Wyszyńskiego. Dlatego powstał ten film. Tym bardziej, że jak przyznawał późniejszy Prymas – „Powstanie Warszawskie mnie ukształtowało”. Dlatego aby zrozumieć Prymasa, trzeba zobaczyć film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – Tadeusz Syka, reżyser i producent filmu.

Postać Wyszyńskiego wydawać się mogła prosta tylko na pierwszych etapie rozmów o filmie. Już pierwszego dnia zdjęciowego wiedziałem, że to nie jest postać jednoznaczna, a sam film nie pokazuje wyłącznie księdza, ale przede wszystkim człowieka – powiedział Ksawery Szlenkier. Najważniejsze dla mnie było, aby nie zagrać pomnika a człowieka, który w obliczu wojny, musi podejmować trudne wyzwanie i decyzje” – Ksawery Szlenkier, odtwórca roli tytułowej.

Ksawery Szlenkier, który wciela się w rolę Prymasa Wyszyńskiego podkreśla, że skupił się przede wszystkim na ukazaniu wewnętrznej prawdy o księdzu kapelanie Stefanie Wyszyńskim. „Musiałem się skupić na tej sytuacji z Powstania, na cierpieniu, na bólu, na śmierci, ludźmi, którymi się opiekował ksiądz Wyszyński” – mówi Ksawery Szlenkier. Dodaje, że starał się ukazać kapelana Stefana Wyszyńskiego takim, jaki był, czyli jako szczerego, dobrego i pokornego człowieka.

W filmie występuje również ceniony duszpasterz, ksiądz Dominik Chmielewski, który gra postać księdza Jerzego Baszkiewicza – kapelana z Powstania Warszawskiego, starszego kolegi księdza Wyszyńskiego. Jak mówi kapłan jego bohater to młody ksiądz, który podobnie jak wielu innych kapelanów powstania, byli oparciem dla starszych żołnierzy, oficerów, którzy wieczorami przychodzili na duchowe rozmowy.

W filmie występują m.in. Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka, Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Lech Dyblik, Agnieszka Kawiorka, Adam Fidusiewicz.

Jako statyści występują członkowie Historycznej Grupy Rekonstrukcyjnej Zgrupowania „Radosław” oraz młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W około godzinnym obrazie znajdzie się 18 fabularnych scen z komentarzem eksperckim i wspomnieniami powstańców. Wykorzystano także archiwalne fotografie z Instytutu Pamięci Narodowej a także zdjęcia znalezione w aparacie fotograficznym w 1949 roku.

Patronat nad filmem objęło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Produkcja została objęta patronatem honorowym prezydenta RP.

Film wyświetlany będzie w Stanach Zjednoczonych od 15 października, bilety do nabycia na stronie Mojbilet.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520