3.8 C
Chicago
piątek, 26 lutego, 2021

Wyrok w sprawie zabójstwa Marka Papały

Popularne

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Igora M. pseudonim „Patyk” ze wszystkich ciążących na nim zarzutów w tym zarzutu zabicia byłego generała policji Marka Papały. Prokuratura dla złodzieja samochodów żądała dożywocia.

W warszawskim sądzie okręgowym po prawie pięcioletnim procesie zapadł wyrok w sprawie zabójstwa sprzed 22 lat. 39 letni Marek Papała został zastrzelony w Warszawie, w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał.

Sędzia Mariusz Iwaszko w prawie półtoragodzinnym uzasadnieniu mówił, że zeznania świadka koronnego, także złodzieja samochodów, Roberta P. są w wielu miejscach niespójne z dowodami i zeznaniami innych świadków. Te z kolei wskazują, że Igor M. nie zastrzelił generała policji podczas próby kradzieży samochodu Papały – co udowadniała prokuratura: „Mamy zatem, po wielu latach, pewność, że to nie oskarżeni usiłowali ukraść Daewoo Espero i przy tej okazji nie pan M. zastrzelił pana Papałę, czyli dwa czyny zarzucane oskarżonym, które się nie przedawniły, czyli usiłowanie kradzieży Daewoo Espero i zabójstwo – co do nich musi zapaść wyrok uniewinniający” – mówił sędzia.

Wobec pozostałych sześciu oskarżonych sąd zdecydował także o uniewinnieniu lub umorzeniu postępowania.

Obrońca Igora M. mecenas Grzegorz Cichewicz mówił, że sąd uznał głównego świadka oskarżenia za niewiarygodnego. „W naszej ocenie najpierw była teza a potem szukanie dowodów na winę naszych klientów, w tym mojego klienta, który nie był na miejscu zdarzenia 25 czerwca 98 roku. Nie ma żadnych dowodów bezpośrednich, które wskazywałyby na jego obecność. Nie ma także dowodów na obecność innych oskarżonych w miejscu zdarzenia, także od początku ta sprawa była do przegrania” – mówił adwokat głównego oskarżonego.

Prokuratura nie zgadza się z wyrokiem. Jak mówił prokurator z prokuratury regionalnej w Łodzi Jarosław Szubert, decyzja o odwołaniu od tego postanowienia sądu zapadnie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem, o które prokuratura wystąpi.

To drugi proces w tej sprawie. W 2013 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił gangsterów Andrzeja Z. pseudonim „Słowik” i Ryszarda B. oskarżonych o między innymi nakłanianie do morderstwa.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Krać/i wz/w kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane