HomePOLSKA

WSA stwierdził nieważność uchwały “anty-LGBT”. Wiceminister sprawiedliwości reaguje

WSA stwierdził nieważność uchwały “anty-LGBT”. Wiceminister sprawiedliwości reaguje

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział, że skieruje w poniedziałek do Prokuratora Generalnego skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Chodzi o “uchwałę anty-LGBT” Rady Gminy Istebna.

Zdaniem wiceszefa resortu sprawiedliwości sprawą powinien zająć się Naczelny Sąd Administracyjny. Jak powiedział Polskiemu Radiu Michał Wójcik, jego działanie jest odpowiedzią na prośby mieszkańców. “W poniedziałek jadę spotkać się z mieszkańcami tzw. Trójwsi, ale w Istebnej, którzy chcą mi przekazać kilka tysięcy podpisów. Zamierzam wystąpić do Prokuratora Generalnego, żeby wnieść skargę kasacyjną od tego orzeczenia”.

14 lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwały Rady Gminy Istebna z 2 września 2019 r. w sprawie podjęcia deklaracji “Samorząd wolny od ideologii LGBT”. W uzasadnieniu ustnym sąd wskazał, że uchwała “jest wymierzona w osoby LGBT i ma dla nich skutek dyskryminujący, poprzez wykluczenie ze wspólnoty samorządowej”. Zwrócił też uwagę na społeczne skutki uchwały – podkreślił, że “krzywdzi osoby LGBT i wzmacnia ich poczucie zagrożenia”.

IAR/ #Kurek/w hm

COMMENTS