11 C
Chicago
sobota, 4 maja, 2024

Wolne działki we Wrocławiu. Setki ogródków do wzięcia!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Myślisz że na otrzymanie ogródka działkowego we Wrocławiu mają szansę tylko wybrani? Nic bardziej mylnego. W mieście czekają setki wolnych ogródków do wzięcia. Wystarczy zgłosić się do zarządu danego ogrodu i skończyć trzydniowy kurs.
Gdzie szukać działek? Dziś pierwsza część naszej listy wolnych ogródków. Kliknij na mapie poniżej w wybrane miejsce, by sprawdzić ile jest tam wolnych działek i jak się o nie starać.

Jak zostać działkowcem?
Działkowcem może zostać każdy, kto jest pełnoletni i ma stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. Decyzję o przyznaniu działki podejmuje Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Ale uwaga, nie w każdym przypadku jest to czysta formalność. Bo przed podjęciem decyzji oceniane jest też to, ile czasu i zaangażowania kandydat na działkowca może poświęcić swojej przyszłej działce. Działki nie zdobędziemy przez internet. Trzeba wybrać się na wycieczkę do pobliskich ROD i spotkać oko w oko z zarządem. Podczas spotkania trzeba dopełnić formalności – wypełnić podanie i deklarację członka Polskiego Związku Działkowców.
Nowi działkowcy kierowani są na szkolenie. Podczas trzech dni poznają zasady korzystania z ogródków działkowych oraz podstawy ogrodnictwa. Adepci dowiadują się o uprawie ogrodu, sadzeniu i nawożeniu roślin, cięciu drzew oraz sposobach tępienia szkodników. Otrzymują również materiały i roczną prenumeratę czasopisma “Działkowiec”. Po etapie szkoleń zarząd może już przyznać działkę i nadać prawo jej użytkowania. Jeśli ROD nie dysponuje wolną działką, trzeba czekać, aż działka się zwolni. W praktyce, szkolenie zazwyczaj przypada już po przydzieleniu działki. Gdy już działkowiec wie, na której działce będzie gospodarzem, konieczne jest wniesienie opłat. Jednorazowo nowy działkowicz płaci wpisowe w wysokości od 120 do 300 złotych, opłatę inwestycyjną, składkę członkowską.


Informacje o innych opłatach można znaleźć w regulaminach Rodzinnych Ogródków Działkowych. Gdy nowy działkowicz przejmuje działkę po jej poprzednim użytkowniku, konieczne jest rozliczenie finansowe wartości nasadzeń, naniesień i urządzeń pozostawionych przez tego drugiego. Użytkownicy mogą porozumieć się między sobą lub za pośrednictwem zarządu ROD. Często takie opłaty nie przekraczają kilkuset złotych. Od tego momentu działkowicz może rządzić się na kawałku swojej ziemi. Oczywiście zgodnie z regulaminem ROD i obowiązującymi przepisami. Użytkownikowi przysługuje też prawo dzielenia się swoim dobrem z współmałżonkiem, a gdy będzie chciał zrezygnować z użytkowania działki, może wskazać osobę bliską, która tę działkę przejmie.
Wolnoć Tomku w swoim domku – a na działce?
Gdy już świeżo upieczony działkowiec dopełni wszelkich formalności, przejdzie niezbędne szkolenia, może zacząć gospodarować na swojej działce. Nie wolno mu jednak robić na niej wszystkiego, na co mógłby mieć ochotę. Bo działka ma służyć zaspokojeniu potrzeb działkowca i jego rodziny “w zakresie rekreacji, wypoczynku i prowadzenia upraw ogrodniczych, czyli kwiatów, warzyw i owoców” – tak mówi prawo. Przede wszystkim, na swojej działce nie można mieszkać.
Nie można założyć firmy, prowadzić działalności gospodarczej (np. warsztatu stolarskiego), ani wynajmować jej (np. studentom na imprezy). Każda działka musi mieć kompostownik. Można też na niej postawić altanę (nie większą niż 35 mkw., i nie wyższą niż 4-5 m), szklarnię, studnię, pergolę, skalniak, piaskownicę, huśtawkę, a nawet basen i oczko wodne. Na działce można też hodować gołębie, kury i króliki. Rodzinny Ogród Działkowy może też prowadzić pasiekę – ale tylko na wydzielonej części terenów wspólnych. Taką zbiorową pasiekę prowadzi kilku działkowców, tworząc tym samym koło pszczelarzy.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520