Włoska policja z sukcesem uderzyła we włoską mafię z Kalabrii

Włoska policja z sukcesem uderzyła we włoską mafię z Kalabrii

Włoska policja zadała wielki cios potężnej organizacji mafijnej z Kalabrii. Dzięki działaniom śledczych, ‘Ndrangheta – gigant w handlu kokainą, straciła majątek w wysokości 2 miliardów euro.

 

Jak podaje BBC, włoskiej policji udało się m.in. przęjąć 1 500 zakładów bukchamerskich należących do kalabryjskiej mafii, 82 hazardowe strony internetowe oraz 45 włoskich i 11 zagranicznych firm – 6 z nich znajdowało się na Malcie, a reszta w Hiszpanii, Rumunii oraz Austrii. Seria policyjnych nalotów na włoskich gangsterów z Kalabrii zakończyła sie także aresztowaniem 41 z nich. Łącznie mafia straciła 2 miliardy euro.

 

‘Ndrangheta słynęła z handlu kokainą, na który miała we Włoszech monopol. Mafia rozprowadzała też narkotyk po całej Europie. Gang czerpał też korzyści z prania brudnych pieniądzy – członkowie grupy bogacili się m.in. na kontrolowaniu portali internetowych, na których, często nieświadomi niczego ludzie, tracili fortuny podczas hazardowych rozgrywek. – Oni omijali wszelkie prawa obowiązujące w regionie. Czerpali olbrzymie zyski, a uzyskane pieniądze ponownie inwestowali w nowe firmy i licencje, dzięki którym poszerzali swoją działalność – mówił włoski minister spraw wewntrznych Angelino Alfano, który nazwał sukces włoskiej policji “wielkim ciosem dla ‘Ndranghety”.

 

‘Ndrangheta to jedna z największych grup mafijnych we Włoszech. Kalabryjska grupa “króluje” w gangsterskim półświatku na Półwyspie Apenińskim wraz z sycylijską Cosą Nostrą oraz Camorrą z Neapolu. Podczas ubiegłorocznej wizyty do Kalabrii, papież Franciszek potępił działania organizacji, a przede wszystkim jej “umiłowanie zła i pogardę dla powszechnego dobra”. To nie pierwszy sukces włoskiej policji w walce z krajowymi mafiami – dwa tygodnie temu policjanci przejęli majątek o wartości 1,6 miliarda euro należący do mieszkającego na Sycylii rodzeństwa. Zatrzymani mieli najprawdopodobniej związki z mafią.COMMENTS

WORDPRESS: 0