HomeUSAChicago

Wielkanocna dyspensa od metropolity Chicago

Wielkanocna dyspensa od metropolity Chicago

Metropolita Chicago, kardynał Blase Cupich udzielił dyspensy katolikom, którzy przez pandemię koronawirusa nie będą mogli uczestniczyć w uroczystościach Triduum Paschalnego.

 

Ze względu na obowiązujący do końca kwietnia nakaz „stay-at-Home”, wydany przez gubernatora Illinois w dalszym ciągu zabronione jest gromadzenie się większej ilości ludzi w jednym miejscu. Obowiązuje on także kościoły. Zwierzchnik Archidiecezji poinformował o udzieleniu dyspensy w niedzielę. Zgodnie z zasadami, katolicy zobowiązani są do przyjęcia komunii świętej w okresie wielkanocnym.

Kardynał Cupich w wydanym dekrecie zaznaczył, że w tym roku ze względu na pandemię udział wiernych w sprawowaniu mszy świętej jest   niemożliwy. Zwrócił się do katolików o przyjęcie komunii duchowej w tym – jak to określił – czasie stresu i trudności. Wezwał ich do aktu skruchy i wyznania grzechów ciężkich w późniejszym terminie, gdy kapłani ponownie będą mogli normalnie sprawować swoją posługę.

W połowie marca Archidiecezja Chicago a także Diecezja Joliet wstrzymały odprawianie nabożeństw z udziałem wiernych. Msze święte oraz uroczystości Triduum Paschalnego transmitowane będą w Internecie przez poszczególne parafie także polonijne.

 

BK

COMMENTS