2.2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wiele europejskich krajów rozważa wprowadzenie obowiązku służby wojskowej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Europa nie tylko się zbroi, ale także powiększa liczebność swych sił zbrojnych. Wojna na Ukrainie i „przebudzenie się rosyjskiego imperializmu” skłania wiele europejskich krajów do rozważenia wprowadzenia służby wojskowej zarówno w wersji powszechnego obowiązku jak i hybrydowej, podobnej do modelu skandynawskiego – pisze portal elperiodico.com.

Obowiązkowa służba wojskowa powróci na Łotwie, którą zamieszkuje wysoki odsetek ludności pochodzenia rosyjskiego. Łotwa zniosła obowiązek służby wojskowej po przystąpieniu do NATO w 2004 r. Obecnie kraj ten ma 7,5 tys. żołnierzy w służbie czynnej wspieranych przez 1,5 tys. żołnierzy NATO. Celew władz jest wzrost liczebności sił zbrojnych do 50 tys. żołnierzy.

 

W tym celu w 2023 r. zostanie przywrócony obowiązek służby wojskowej mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat, a od 2028 r. zostanie wprowadzona dobrowolna rekrutacja kobiet. Plan został już zatwierdzony przez rząd i wymaga jedynie ratyfikacji parlamentarnej. Dodatkowo minister obrony Łotwy Artis Pabriks ogłosił plan budowy drugiej bazy wojskowej niedaleko granicy z Rosją.

 

Litwa częściowo zreorganizowała siły zbrojne w 2015 r., a teraz ustanawia roczną kwotę rekrutów złożoną z ochotników i młodzieży wybieranej drogą losowania. Tę kwotę zwiększono w czerwcu, a rząd zmierza w kierunku powszechnego poboru do wojska.

 

Wojsko powiększa się liczebnie od 2017 r. w Norwegii, innym kraju graniczącym z Rosją. Norwegia jest pierwszym krajem europejskim i członkiem NATO, który wprowadził obowiązek służby wojskowej kobiet. System rekrutacji jest selektywny i oparty na kwotach, co pozwala na wybranie najbardziej zmotywowanych i wykwalifikowanych młodych ludzi.

 

Dwa lata później podobny system rekrutacji wprowadziła Szwecja w związku z niewystarczającą liczbą żołnierzy zawodowych od czasu zakończenia poborów w 2010 r.

 

W kwietniu br. Holandia ogłosiła, że rozważy wprowadzenie modelu skandynawskiego z powodu poważnych trudności w zwerbowaniu zawodowych żołnierzy. Obecnie w holenderskich siłach zbrojnych jest 9 tys. wakatów – ok. 1/4 przewidzianego stanu osobowego.

 

O przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej dyskutuje sie także w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Francji – krajach, które zniosły obowiązek służby wojskowej po zakończeniu zimnej wojny.

 

Obowiązek służby wojskowej utrzymał się tylko w 7 krajach europejskich: Danii, Estonii, Finlandii, Cyprze, Grecji, Austrii i Szwajcarii.

 

 

Grażyna Opińska (PAP)

 

opi/ jm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520