HomePILNE

Wicepremier Piotr Gliński otworzył konwencję programową PiS w Katowicach

Wicepremier Piotr Gliński otworzył konwencję programową PiS w Katowicach

Wicepremier Piotr Gliński, otwierając w Katowicach konwencję programową Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy, mówił, że celem konwencji jest przedstawienie sprawozdania z prac obozu rządzącego w ostatnich czterech latach i z realizacji zobowiązań programowych PiS. Podczas trzydniowego spotkania pod hasłem “Myśląc Polska 2019” Prawo i Sprawiedliwość ma przedstawić zarys propozycji, które w kampanii wyborczej staną się podstawą programu.

W programie konwencji jest 16 sesji plenarnych i 70 paneli specjalistycznych.
“Możemy z otwartą przyłbicą zdać Polakom raport z tego, jak pełniliśmy nasze obowiązki. Dziś możemy z dumą i podniesioną głową powiedzieć, że nasz program i nasza wspólna ciężka praca przyniosła Polsce owoce” – mówił wicepremier Piotr Gliński. Dodał, że zdanie relacji z własnych działań w otwartym dialogu ze społeczeństwem i ekspertami, jak również ze swoimi przeciwnikami, obóz rządzący uważa za swój obowiązek. “Jest to obowiązkiem każdego środowiska politycznego i każdego polityka” – podkreślił wicepremier. Informowanie o wynikach prac, jest w opinii Piotra Glińskiego, wyrazem rzetelności polityka.
Podczas konwencji głos zabierze około 400 prelegentów, zarówno polityków, jak i ekspertów. “Będziemy debatowali i będziemy także poddawani krytyce eksperckiej” – mówił Piotr Gliński. Podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczona Prawica są otwarte na merytoryczną dyskusję o swoich działaniach i pomysłach. Nie boją się żadnej krytyki i otwartej debaty.
W Katowicach PiS przedstawi też zarys swoich planów na przyszłość. “Nie boimy się nowych wyzwań programowych” – mówił Piotr Gliński. Polityk podkreślił, że rządzące formacje mają autorski pomysł na Polskę, który pozwoli budować “atrakcyjną, efektywną i konkurencyjną tożsamość wspólnoty politycznej”. Jak mówił, program Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy stawia przede wszystkim na takie wartości jak solidarność i sprawiedliwość społeczna oraz zrównoważony rozwój, traktując oba te wymiary jako ważny czynnik rozwoju gospodarczego. Akcentuje także podmiotowość i suwerenność wspólnoty politycznej, tożsamość kulturową, wolność gospodarczą i aktywność obywatelską.
Wicepremier dodał, że dzięki tym założeniom, zrealizowanym w dużej mierze przez ostatnie trzy i pół roku “Polska osiągnęła bezprecedensowy poziom rozwoju gospodarczego oraz dokonała ważnej zmiany o charakterze kulturowo-cywilizacyjnym”. Doprecyzował, że chodzi o “włączenie milionów Polaków do obszaru procesów rozwojowych, do procesu budowy nowej polskiej klasy średniej”. “Kształtujemy, tworzymy, rozwijamy tożsamość tej klasy, tożsamość wszystkich Polaków” – mówił Piotr Gliński.
W przemówieniu inauguracyjnym minister kultury i dziedzictwa narodowego nawiązał do konwencji PiS w Katowicach przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi. Jak mówił, w 2015 roku, po zwycięskich wyborach prezydenckich, w tym samym miejscu Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swój “potencjał programowy” i nowatorskie pomysły programowe, między innymi programy społeczne.
Tegoroczna katowicka konwencja rozpoczęła się minutą ciszy, zebrani uczcili w ten sposób pamięć trzech górników, którzy w poniedziałek zginęli w wybuchu w kopalni Murcki-Staszic.
Konwencja pod hasłem “Myśląc Polska” potrwa do niedzieli.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/jl/dyd

COMMENTS