9.7 C
Chicago
wtorek, 30 kwietnia, 2024

WHO: Szczepionka najwcześniej w kwietniu przyszłego roku, wtedy zdejmiemy większość obostrzeń

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Światowa Organizacja Zdrowia jest zadowolona z rezultatów badań naukowców z Oksfordu. Czasopismo naukowe “The Lancet” opublikowało dzisiaj wyniki testów potencjalnej brytyjskiej szczepionki na koronawirusa. Z publikacji wynika, że szczepionka nie wywołuje poważnych skutków ubocznych i ma szansę zadziałać.

Opracowywana przez zespół z Oksfordu szczepionka to jeden z 23 preparatów, który jest w zaawansowanej fazie testów klinicznych. Nad pozostałymi pracują naukowcy, między innymi z USA, Chin, Japonii, Francji i Niemiec. Rezultaty badań Brytyjczyków są najbardziej zaawansowane i najbardziej optymistyczne.

Mike Ryan z WHO przypomina jednak, że to dopiero pierwsza faza testów, a na wprowadzenie na rynek skutecznej szczepionki potrzeba jeszcze wiele czasu.

“To bardzo dobra wiadomość. Opublikowane właśnie dane są nowe. Gratulujemy naszym kolegom z Oksfordu i z koncernu AstraZeneca. Ta szczepionka została podana tysiącu osób w wieku od 18 do 55 lat i nie wydaje się, żeby wywołała poważne skutki uboczne, poza spodziewanymi bólami głowy, mięśni i dreszczami. Mamy jednak przed sobą jeszcze długą drogę. To dopiero pierwsza faza badań. Trzeba teraz wykonać badania na znacznie szerszą, światową skalę” – dodał Mike Ryan.

Naukowcy twierdzą, że jeśli szczepionka zostanie ostatecznie wynaleziona i wprowadzona na rynek, będzie można zdjąć większość zalecanych obecnie obostrzeń. Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się, że preparat będzie dostępny najwcześniej w kwietniu przyszłego roku.

607 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz ponad 14,5 miliona zakażeń – to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa na świecie. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii. Wyleczyć udało się prawie dziewięć milionów osób.

Najwięcej ofiar śmiertelnych COVID-19 od wielu tygodni jest w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory w USA zmarły 143 tysiące osób. W południowych stanach, takich jak Floryda, Teksas, Arizona czy Kalifornia szybko rośnie liczba zakażeń, a miejscowe władze wprowadzają kolejne restrykcje.

W Brazylii zmarło już 80 tysięcy osób, w Wielkiej Brytanii 45 tysięcy, a w Meksyku – 40 tysięcy. W Hiszpanii, gdzie notuje się nawrót koronawirusa, władze w Katalonii i Aragonii zachęcają mieszkańców, by zostali w domach. Francja wprowadziła z kolei nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych.

IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520