16.5 C
Chicago
piątek, 3 maja, 2024

Węgry/ Opozycja o wyroku TSUE: każdy obywatel zapłaci cenę za rządy Orbana

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Każdy węgierski obywatel zapłaci cenę za antydemokratyczne rządy premiera Viktora Orbana – oświadczyła zjednoczona opozycja po środowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie skargi Polski i Węgier dotyczącej tzw. mechanizmu warunkowości.

„Po dzisiejszej decyzji TSUE jednoznacznie wiadomo, że z powodu antydemokratycznych działań rządu Orbana od tej pory każdy węgierski obywatel będzie płacić poważną, wymierną finansowo cenę” – napisała zjednoczona opozycja w oświadczeniu.

 

W dokumencie wyrażono przekonanie, że UE z pewnością użyje mechanizmu warunkowości wobec Węgier, gdyż został on przyjęty dlatego, że wydarzenia na Węgrzech jasno pokazały, iż ”UE była dotąd prawie bezradna, gdy rząd któregoś państwa członkowskiego bez skrupułów kradł należące się ludziom pieniądze unijne”.

 

„W świetle dzisiejszej decyzji jeszcze wyraźniej widać stawkę kwietniowych wyborów (parlamentarnych na Węgrzech): jeśli wygra Fidesz, nie będziemy mieć dostępu do funduszy należących się Węgrom i węgierskiej gospodarce” – napisano.

 

Szef kancelarii premiera Gergely Gulyas zapewnił tymczasem, że dopóki na Węgrzech rządzi konserwatywny Fidesz, dopóty krajowi nie zostaną odebrane fundusze unijne. Zaznaczył, że ponieważ UE nie ma własnych pieniędzy, tylko pochodzą one z poszczególnych krajów, to mimo że są nazywane funduszami unijnymi, „są to nasze pieniądze i nam się należą”. „Jeśli Komisja Europejska lub inne siły polityczne nie chcą rozbicia Unii, to powinny ostrożnie stosować takie narzędzia (tj. mechanizm warunkowości)” – powiedział.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił w środę wniesione przez Węgry i Polskę skargi dotyczące tzw. mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego.

 

„Mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 TUE i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa” – uznali sędziowie Trybunału.

 

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

 

mw/ ap/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520