12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Będzie jatka?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów. Zgodnie z obowiązującą od 3 kwietnia ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie po przekroczeniu 65 lat przechodzą na emeryturę z mocy prawa. Mogliby dalej orzekać tylko w sytuacji, jeśli złożą odpowiedni wniosek do prezydenta, a ten do pisma takiego się przychyli. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf ukończyła 65 lat.

O te przepisy była pytana w Sejmie przez dziennikarzy rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska z PiS-u. Przypomniała, że Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów z hasłem reformy wymiaru sprawiedliwości. Rzeczniczka nie chciała komentować tego, że dziś po południu prezydent Andrzej Duda spotka się z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Pytała też, dlaczego krytykująca ustawę opozycja nie zaskarżyła jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Joanna Kopcińska była też pytana, dlaczego w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zapisano, że wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów to 65 lat. Odpowiedziała, że sędziowie nie różnią się od zwykłych obywateli, którzy przechodzą w tym wieku na emeryturę. Przypomniała, że w nowelizacji ustawy jest zapisane, iż sędziowie Sądu Najwyższego chcący dalej orzekać, mogą wystąpić z odpowiednim wnioskiem do prezydenta.

Rzecznik Sądu Najwyższego, sędzie Michał Laskowski poinformował IAR, że o 16.00 prezydent Andrzej Duda spotka się z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.
Minister w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera powiedział w „Kwadransie Politycznym” w TVP1, że głowa państwa nie wyda postanowienia w sprawie wygaszenia kadencji Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, ponieważ upływa ona z mocy prawa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcz./Naukowicz/mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520