26.8 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Waszczykowski poinformował o odwołaniu trzech ambasadorów oraz odniósł się w Brukseli do reformy sądownictwa w Polsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował o odwołaniu trzech ambasadorów. Chodzi o Tomasza Orłowskiego, który był od 2015 roku na placówce we Włoszech, Jerzego Marka Nowakowskiego, który był w Armenii, oraz Piotra Stachańczyka – ambasadora w Genewie.

Szef polskiej dyplomacji pytany o to podczas wizyty w Brukseli odmówił podania przyczyny odwołania. „Nie ma takiego zwyczaju, by podawać przyczyny odwołania ambasadora” – dodał.

Minister spraw zagranicznych powiedział, że w Polsce trwają prace nad reformą sądownictwa i nie muszą się nią teraz zajmować zagraniczne instytucje. Witold Waszczykowski skomentował list przewodniczących pięciu grup w Europarlamencie z apelem o interwencję Brukseli w tej sprawie.
Szefowie chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów zwrócili się do szefa Europarlamentu i przedstawicieli Komisji Europejskiej, by zaapelowali do prezydenta Polski, rządu w Warszawie i parlamentu o wstrzymanie prac nad proponowanymi reformami. Napisali, że przeprowadzana reforma sądownictwa zagraża niezależności wymiaru sprawiedliwości i jest sprzeczna z zasadami zapisanymi w unijnych traktatach.
„W Polsce trwa dyskusja na temat reformy sądownictwa, która jest niezwykle potrzebna” – powiedział szef polskiej dyplomacji. Witold Waszczykowski tłumaczył, że od lat jest posłem i zwracały się do niego dziesiątki osób skarżąc się na przewlekłe postępowania. Minister powiedział też, że dyskusja na temat reformy dopiero się rozpoczęła. „Nie ma potrzeby, by jakiekolwiek zewnętrzne instytucje się tym zajmowały” – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Komisja Europejska już w ubiegłym tygodniu zapowiedziała, że w środę zajmie się sytuacją w Polsce. „Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie zachowa się histerycznie, dlatego, że ta dyskusja się dopiero zaczęła” – dodał szef polskiej dyplomacji. Dyskusja na posiedzeniu komisarzy będzie dotyczyć nie tylko reformy wymiaru sprawiedliwości. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma przedstawić stan rozmów z Polską w ramach prowadzonej od stycznia ubiegłego roku procedury kontroli praworządności.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/OK

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

  1. I must say you have hi quality articles here. Your content
    should go viral. You need initial boost only. How to get massive traffic?

    Search for; Murgrabia’s tools go viral

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520