HomeŚwiat

W wieku 102 lat zmarł płk Mieczysław Stachiewicz. Wielki patriota, pilot Dywizjonu 301

W wieku 102 lat zmarł płk Mieczysław Stachiewicz. Wielki patriota, pilot Dywizjonu 301

W Wielkiej Brytanii w wieku 102 lat zmarł pułkownik Mieczysław Stachiewicz. Poinformował o tym ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

“Jestem głęboko zasmucony wiadomością o śmierci pułkownika Mieczysława Stachiewicza. Był wielkim patriotą! Był pilotem Dywizjonu 301, wybitnym działaczem Polonii w Wielkiej Brytanii oraz honorowym prezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Moje myśli i modlitwy są z jego rodziną” – napisał na Twitterze polski ambasador.

Mieczysław Stachiewicz urodził się 21 maja 1917 roku w Warszawie. W 1937 roku wstąpił do Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku brał udział w wojnie obronnej. Po agresji sowieckiej na rozkaz przekroczył granicę z Rumunią, gdzie internowano go w Calafat. Po udanej ucieczce w styczniu 1940 dotarł do Francji, w czerwcu ewakuowano go do Wielkiej Brytanii. Skierowano go do bazy Polskich Sił Powietrznych w Blackpool. W kwietniu 1942 jego załogę przydzielono do 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej. W 1949 roku otrzymał obywatelstwo brytyjskie, a w 1980 przeszedł na emeryturę.

Mieczysław Stachiewicz był aktywnym działaczem organizacji polonijnych, w tym Stowarzyszenia Lotników Polskich i Związku Lwowskich Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od 1981 należał do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, a od 1984 był prezesem tej instytucji. Opublikował wspomnienia w książkach “Wspomnienia wojenne” i “Moje pierwsze dziewięćdziesiąt lat: wspomnienia”.

W 2017 roku Mieczysław Stachiewicz otrzymał Order Orła Białego, nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę, “w uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski oraz działalność na rzecz środowisk polonijnych”. Wcześniej otrzymał także Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

IAR/TT

COMMENTS