HomePOLSKA

W wieku 101 zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski

W wieku 101 zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski

Zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski, lotnik, prezes Związku Powstańców Warszawskich, żołnierz Armii Krajowej, kawaler Krzyża Wojennego Virtuti Militari. Miał 101 lat.
O śmierci generała poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego. “Bardzo smutna wiadomość. W wieku 101 lat odszedł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski “Motyl”. Cześć Jego pamięci!”- wpis takiej treści zamieszczono na Twitterze Muzeum.
W czasie kampanii wrześniowej Zbigniew Ścibor-Rylski walczył w 1. Pułku Lotniczym, stacjonującym na warszawskim Okęciu, a później w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Polesie” generała Kleeberga – pod Łęczną i Kockiem. Po kapitulacji dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł w lipcu 1940 roku. Następnie został członkiem ZWZ – AK. Od stycznia do lipca 1944 roku walczył w 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, jako żołnierz Batalionu “Czata 49” w Zgrupowaniu “Radosław”.
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski aktywnie dbał o pamięć Powstania Warszawskiego. Uczestniczył w kolejnych obchodach rocznicowych Powstania, spotykał się z młodzieżą, której chciał przekazać etos żołnierza Armii Krajowej. Należał do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, był też w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. Należał do Związku 27. Wołyńskiej Dywizji AK i Związku Kleberczyków Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie.
Od 1990 roku był prezesem Związku Powstańców Warszawskich, z trzyletnią przerwą, gdy funkcję tę pełnił Kazimierz Leski “Bradl”. W latach 2004-2014 był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Został odznaczony między innymi dwukrotnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski powiedział IAR, że generał Zbigniew Ścibor- Rylski był “wyjątkową osobą”, która do końca życia miała poczucie misji. Przypomniał, że do ubiegłego roku generał brał udział we wszystkich uroczystościach związanych z rocznicami wybuchu Powstania Warszawskiego. “Potrafił najpełniej opowiadać o pamięci Powstania Warszawskiego” – dodał Jan Ołdakowski. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego podkreślił, że to poczucie misji przejawiało się również w tym, że do końca, mimo wieku, walczył o swoją samodzielność i starał się upowszechniać pamięć o wydarzeniach, w których uczestniczył. “Swoją postawą przekazywał młodym ludziom, że należy być aktywnym, szczęśliwym, zadowolonym, że życie w wolnej Polsce jest darem, ale też wyzwaniem” – mówił Jan Ołdakowski.
“Dobry i uczynny kolega, odważny żołnierz” – tak wspominał generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego wiceszef Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn. Jak dodał, generał do ostatnich chwil czuł swoją odpowiedzialność za losy Związku, a przy tym był osobą koleżeńską i kontaktową. “Przedwojenna szkoła oficerska” – podsumował w rozmowie z Informacyjną Agencja Radiową. .

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/zbiorcza/md/dyd

COMMENTS