W Warszawie mieszka 35 miliarderów. Stolica zdominowała setkę najbogatszych Polaków

W Warszawie mieszka 35 miliarderów. Stolica zdominowała setkę najbogatszych Polaków

Tygodnik “Wprost” opublikował listę najbogatszych Polaków. Aż 36 osób z pierwszej setki Polaków z największymi majątkami mieszka w Warszawie lub w okolicach stolicy. Kim są miliarderzy mieszkający w Warszawie? 

– Jan Lubomirski-Lanckoroński to biznesmen i przedsiębiorca, prezes Grupy Landeskrone i Fundacji Książąt Lubomirskich. Grupa Landeskrone zajmuje się luksusowymi nieruchomościami. Prawnik z wykształcenia, doradca i makler giełdowy oraz zarządca nieruchomości. Jan Lubomirski-Lanckoroński pochodzi z rodu książąt Lubomirskich a nazwisko Lanckoroński przyjął po ciotce.
– Oliszewski mieszka w Cząstkowie Mazowieckim, niedaleko Warszawy. To biznesowy partner właściciela firmy Inter Cars, wiodącej na polskim rynku marki zajmującej się branżą motoryzacyjną.
– Mieszkający w Warszawie Dariusz Dąbski to polski przedsiębiorca, właściciel i prezes Telewizji Puls.
– Majątek Roberta Lewandowskiego powiększa się w szybkim tempie. Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski zarabia już nie tylko na boisku, ale coraz prężniej działa także w innych branżach. Niedawno powstało pierwsze wybudowane przez jego markę osiedle w Warszawie. Na jego majątek składa się także m.in. luksusowy apartament w budynku Złota 44.
– Krzysztof Kostowski to jeden z dwóch głównych akcjonariuszy spółki PlayWay. Firma jest polskim wydawcą i producentem nisko- oraz średniobudżetowych gier na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Firma powstała w 2011 roku z inicjatywy Krzysztofa Kostowskiego, a swoją działalność opiera na finansowaniu zespołów deweloperskich i wydawaniu na całym świecie owoców ich pracy. Siedziba PlayWay mieści się w Warszawie. Źródło: https://www.gry-online.pl/
– Mieszkający w Warszawie Wróblewski to współzałożyciel rodzinnej grupy Zdrojowa Invest, która zarządza siecią hoteli – apartamentowców z tysiącem miejsc noclegowych nad Morzem Bałtyckim.
– Tomasz Czechowicz to polski biznesmen. Jest założycielem MCI Capital SA, funduszu inwestycyjnego typu private equity o charakterze multistage. Sprawuje także funkcje w organach nadzorczych różnorodnych przedsiębiorstw w całej Europie.
– Majątek odziedziczył po zmarłym w 2009 roku ojcu – Janie, współtwórcy ITI, właściciela m.in. telewizji TVN.
– Prezes i jeden z twórców Domu Maklerskiego X-Trade Brokers oferującego dostęp do zaawansowanych inwestycji.
– Mieszkający w Warszawie prezes firmy Dantex, jednego z największych polskich deweloperów.
– Współzałożyciel marki Van Pur, największej niezależnej polskiej spółki piwowarskiej. Firma wspiera produkcje piwa oraz bezalkoholowych napojów słodowych.
– Marka Dr Irena Eris produkuje wysokiej klasy kosmetyki. Posiada także sieć Kosmetycznych Instytutów oraz luksusowe Hotele SPA. Oferta firmy skierowana jest do kobiet. Irena Eris mieszka w Piasecznie, pod Warszawą.
– Współwłaściciel Grupy ITI, założyciel telewizji TVN.
– Właściciel firmy Blachy Pruszyński, która produkuje stalowe pokrycia dachowe i płyty warstwowe. Wykonuje także perforacje blach i rynny wysokiej jakości. Krzysztof Pruszyński mieszka w Sokołowie, niedaleko Warszawy.
– Twórca grupy Pracuj.pl.
– Prowadzi rodzinny holding firm, który zarabia na poszukiwaniu metanu i gazu łupkowego.
– Edgar Łukasiewicz jest synem Mariusza Łukasiewicza, zmarłego założyciela Lukas Banku i Eurobanku. Kapitał, który pozostawił mu ojciec, pochodził ze sprzedaży obu podmiotów.
– Krzysztof Suski skupia większość swojego majątku w Euro Holdingu, firmie działającej głównie w obszarze sektorów nieruchomości, telekomunikacji, energetyki.
– Twórca, główny akcjonariusz (ponad 26 proc.) i członek zarządu Inter Carsu, dystrybutora części do samochodów. Oleksowicz mieszka w Cząstkowie Mazowieckim, niedaleko Warszawy.
– Członek zarządu CD Projekt – firmy notowanej na GPW w Warszawie, producenta serii gier “Wiedźmin”.
– Założyciel produkującej leki i suplementy firmy Celon Pharma, współtwórca i jeden z głównych akcjonariuszy biotechnologicznego Mabionu. Maciej Wieczorek mieszka w Łomiankach, obok Warszawy.
– Głównym składnikiem majątku Aldony Wejchert są udziały w koncernie ITI, które przejęła po śmierci męża, Jana Wejcherta.
– Jedna z najbardziej tajemniczych postaci polskiego biznesu. Nie do końca wiadomo, jak zbudował swój majątek. Rzadko widuje się go także na zdjęciach. W ostatnich latach przez pewien czas związany kapitałowo z grupą Polsat.
– Mieszkające w Czosnowie, niedaleko Warszawy, małżeństwo, to właściciele giganta farmaceutycznego Adamed.
– Mieszkający w Markach, obok Warszawy, Wojciech Śmiechowski, to właściciel spółki Inter Europol „Piekarnia Szwajcarska”. Inter Europol jest znaczącym dostawcą pieczywa mrożonego do dużych sieci handlowych – w tym do Biedronki, a także stacji paliw, hoteli oraz restauracji.
– Założyciel i udziałowiec w holdingu CTL Logistics, założyciel i prezes zarządu Grupy Track Tec.
– Właściciel Grupy Kapitałowej Multico. Jeden z najbardziej znanych giełdowych inwestorów. Największym jego aktywem jest notowana na giełdzie Mennica. Oprócz bicia monet zajmuje się też sprzedażą produktów inwestycyjnych, dystrybucją biletów komunikacyjnych oraz deweloperką. Przez Mennicę Jakubas kontrolował spółkę telekomunikacyjną Netia, którą sprzedał Zygmuntowi Solorzowi.
– Współtwórca CD Projekt – producenta serii gier “Wiedźmin”, prawdopodobnie najbardziej znanego polskiego produktu komercyjnego na świecie.
– Założyciel i prezes Fundacji „Polskie Orły”. Aktywnie działa w środowisku polskich przedsiębiorców: jest Prezesem Zarządu Polskiej Rady Biznesu i Wiceprezesem Rady Głównej Business Center Club. Był również organizatorem corocznego pikniku lotniczego w Góraszce koło Warszawy.
– Współwłaściciel koncernu Bakoma i grupy kapitałowej Polskie Młyny.
– Współzałożyciel spółki CD Projekt – producenta serii gier “Wiedźmin”.
– Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania fotograf. Majątek zawdzięcza ojcu – Aleksandrowi, który przekazał mu znaczną część swoich aktywów.
– Majątek odziedziczyła po ojcu – Janie. Inwestuje w spółki odpowiedzialne społecznie..
– Majątek odziedziczył po ojcu – Janie. Dzieli czas między Londyn, Luksemburg i Warszawę, budując własny fundusz venture capital.
– Twórca Telewizji Polsat. Chociaż telewizja wciąż jest ważnym aktywem, znacznie większe zyski generują dziś dwa inne biznesy przedsiębiorcy: operator sieci komórkowej Plus oraz platforma satelitarna Cyfrowy Polsat.

 

AIP

 

 

 

 

 COMMENTS

WORDPRESS: 0