W poniedziałek wizyta F.Timmermansa w Polsce

W poniedziałek wizyta F.Timmermansa w Polsce

W poniedziałek do Polski przyleci wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans na rozmowy o reformie sądownictwa. Na jednym z portali społecznościowych poinformował, że spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Potwierdzają się zatem nieoficjalnie, wczorajsze informacje na ten temat.

Początkowo planowano, że wizyta odbędzie się w tym tygodniu, ale już wczoraj było wiadomo, że do wizyty dojdzie w najbliższy poniedziałek.
W sprawie reform sądownictwa Bruksela i Warszawa mają zdania odmienne. Polski rząd mówi, że korekty w reformach sądownictwa wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Komisji i że teraz ona powinna zrobić kolejny krok. W nieoficjalnych rozmowach można usłyszeć, że chodzi o wycofanie pozwu przeciwko Polsce z unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie ustawy o sądach powszechnych. Jednak wiceszef Komisji Frans Timmermans, który prowadzi rozmowy z Polską, uważa, że korekty w reformie są niewystarczające i że nadal istnieje zagrożenie dla praworządności. Jutro na temat sytuacji w Polsce odbędzie się debata na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Także jutro w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich mają zdecydować, czy dojdzie do oficjalnego wysłuchania Polski na unijnej naradzie ministerialnej. To byłby kolejny krok w procedurze, którą Komisja Europejska prowadzi przeciwko władzom w Warszawie. O tym, że nadszedł czas na taki krok, mówił przedstawiciel Komisji w ubiegłym tygodniu na spotkaniu z unijnymi ambasadorami, o czym informowało Polskie Radio.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0