W Polsce aż połowa z około 470 gatunków pszczół jest zagrożona wyginięciem

W Polsce aż połowa z około 470 gatunków pszczół jest zagrożona wyginięciem

W Polsce aż połowa z około 470 gatunków pszczół jest zagrożona wyginięciem – alarmują aktywiści. Dziś przy okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi mówią, że populację pszczół można jeszcze ocalić. 

W Warszawie, na dachach niektórych hoteli powstały ogrody z roślinami miododajnymi – mówi działacz ekologiczny Olivier Halasa, współorganizator tej akcji. Dodaje, że każdy może uprawiać takie rośliny. „Rośliny pszczelarskie, czyli na przykład wonne kwiaty możemy hodować w swoim ogródku, na tarasie, ale także w doniczce, którą możemy powiesić na balkonie” – zachęca.
Jak mówi, pszczoła jest w stanie przelecieć tylko od 3 do 5 km w poszukiwaniu pożywienia, dlatego kwiatów zwłaszcza w miastach powinno być jak najwięcej. „W Holandii dzięki takiej akcji udało się w dziesięć lat przywrócić populację pszczół” – argumentuje Olivier Halasa. Jak mówi, około 90 procent naszego pożywienia zawdzięczamy właśnie pszczołom, gdyż zapylają one także to, co jedzą zwierzęta.
W tym roku Międzynarodowemu Dniu Ziemi przyświeca hasło: Chrońmy zagrożone gatunki. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rok wcześniej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/to/COMMENTS

WORDPRESS: 0