12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

W Ostrowi Mazowieckiej powstanie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Ostrowi Mazowieckiej powstanie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Umowę o współprowadzeniu przy tym projekcie podpisali wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz prezydent miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer.

Muzeum będzie mieściło się w domu rodzinnym Marii Ostrowskiej żony rotmistrza Witold Pileckiego.
Minister Kultury Piotr Gliński mówił, że będzie to ważna placówka historyczna, która będzie upamiętniała nie tylko rotmistrza ale także szeroko prezentowała historię regionu, który doświadczył znacznych represji podczas II wojny światowej, na obszarze którego działało podziemie niepodległościowe zarówno w czasie wojny jaki po jej zakończeniu. Profesor Gliński dodał również, że wartym upamiętnienia jest postawa Polaków z tamtego regionu, którzy mocno angażowali się w pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom.
Prezydent Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer, podkreślał, że dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, muzeum rodziny Pileckich, w symboliczny sposób będzie odzwierciedlało losy tysięcy polskich rodzin. Pileckich „dotknął” czas wojny, opresja dwóch okupantów, borykali się z represjami komunistycznego systemu.
Wiceminister Kultury Magdalena Gawin, jedna z pomysłodawczyń powstania muzeum rodziny Pileckich podkreśla, że ta placówka będzie miała na celu przybliżenie postaci i ideałów rotmistrza.
Ministerstwo Kultury przeznaczy 1 milion złotych na funkcjonowanie placówki, oraz trzy miliony trzysta tysięcy złotych na remont domu Pileckich.
Witold Pilecki był między innymi: żołnierzem Armii Krajowej, na ochotnika dał się uwięzić w niemieckim obozie Auschwitz, gdzie współorganizował ruchu oporu oraz tworzył raportów o Holocauście. Po zakończeniu II wojny, został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Zamordowano go 1948 roku, do dziś nie udało się odnaleźć jego szczątków.

Witold Banach, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520