11.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

W Mościskach na Ukrainie pochowano 27 polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Mościskach na Ukrainie pochowano 27 polskich żołnierzy z grupy generała Kazimierza Sosnkowskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 roku w drodze na odsiecz Lwowa. Ich szczątki odnaleziono dzięki staraniom Fundacji Wolność i Demokracja. Wśród nich jest dwóch oficerów. Jeden z nich to Stefan Lewicki.

W pogrzebie żołnierzy Wojska Polskiego wzięli udział przedstawiciele ukraińskich i polskich władz państwowych. Ceremonię pogrzebową poprzedziła Msza święta w kościele pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Mościskach. W uroczystości pochówku szczątków polskich wojskowych wzięli udział wiceminister obrony Ukrainy generał Oleh Szewczuk, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz prezes IPN Jarosław Szarek. Byli również miejscowi Polacy, młodzież szkolna, harcerze i rekonstruktorzy.
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości przekazał kopię kapelusza huculskiego dowódcy 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej jako symbol dziedziczenia tradycji 49. Pułku Huculskiego Pułku Strzelców. To właśnie do tego pułku należała część poległych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w okolicach Lwowa we wrześniu 1939 roku. Minister Macierewicz zwrócił uwagę, że ofiara, którą ponieśli żołnierze nie poszła na marne. Wysiłek i trud żołnierza – jak powiedział minister – są fundamentem niepodległości.
Prezes IPN Jarosław Szarek przypomniał, że żołnierze ci zginęli w wojnie, której początkiem był układ Ribbentrop-Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 roku. Podkreślił, że dali świadectwo w czasie próby, jaką było zagrożenie kraju. Prezes IPN w rozmowie z Polskim Radiem zaznaczył, że obowiązkiem państwa jest pamięć o poległych bohaterach. Doktor Jarosław Szarek mówił, że pokolenie poległych wojskowych, którzy szli na odsiecz Lwowa, brało przykład z pokolenia Orląt Lwowskich.
Na cmentarzu w Mościskach poseł PiS, były prezes Fundacji Wolność i Demokracja, Michał Dworczyk podkreślił, że Polska dopiero po latach przywraca pamięć o o swoich bohaterach. „77 lat spoczywali w ziemi niepoświęconej. Dzisiaj Rzeczpospolita o Was upomniała się” – mówił przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Listy na uroczystość pogrzebową przysłali szef Gabinetu Prezydenta RP i sekretarz stanu Adam Kwiatkowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz pełniący szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.
To już kolejny pochówek na cmentarzu w Mościskach. W ubiegłym roku spoczęły na nim szczątki 111 odnalezionych ciał. Zlokalizowano prawie 300 żołnierzy, z czego ekshumowano prawie 140 ciał. Jan Dubiel z Fundacji Wolność i Demokracja mówi, że planowane jest stworzenie tutaj największej polskiej kwatery wojennej ze szczątkami bohaterów z września 1939 roku.

Magdalena Kowalewska, Fot. Twitter.com

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520