15.3 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

W klubie PiS dyscylina ws. głosowania nad projektem dot. weryfikacji covidowej? Terlecki ujawnia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W klubie PiS nie będzie dyscypliny ws. głosowania nad projektem dotyczącym uprawnień covidowych dla pracodawców – poinformował w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Przekazał również, że sejmowa komisja zdrowia zajmie się propozycją już po Nowym Roku.

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt, który m.in. daje pracodawcom możliwość sprawdzenia, czy pracownik lub osoba pozostająca z nim w stosunku cywilnoprawnym została zaszczepiona przeciwko Covid-19 (ew. czy posiada ważny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub jest ozdrowieńcem). Projekt przyznaje ponadto pracownikom prawo wykonania bezpłatnie testu na obecnośc koronawirusa.

 

W środę na posiedzeniu komisji zdrowia miało się odbyć pierwsze czytanie projektu, jednak tak się nie stało. Przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS) kilkukrotnie apelował, by osoby, które nie są zaproszone na posiedzenie komisji, opuściły je. Ostatecznie poinformował, że posiedzenie się nie odbędzie. Wiceszef komisji Bolesław Piecha relacjonował w czwartek w RMF FM, że na posiedzenie przyszło około stu osób, posłowie Konfederacji, którzy nie są członkami komisji, wraz z gośćmi.

 

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), pytany w czwartek w Polsat News, dlaczego posiedzenie się nie odbyło, wskazywał, że „zbiegły się różne okoliczności”. Mówiąc o projekcie, Terlecki zauważył, że budzi on, także w środowisku PiS, „rozmaite wątpliwości”. „Po różnych dyskusjach i w związku z tym, że wczoraj był trudny dzień w Sejmie, ta komisja została przełożona” – powiedział polityk PiS. Podkreślił również, że „warunki sanitarne wymagały jakiejś reakcji wobec nagromadzenia osób w pomieszczeniu”.

 

Na uwagę, że – według niektórych członków klubu PiS – projekt dotyczący uprawnień covidowych dla pracodawców oznacza „segregację sanitarną”, Terlecki odparł: „No tak, próbujemy tu dyskutować i przekonywać, że to jednak trudno tak zakwalifikować”. Pytany, ile osób z klubu PiS ma takie zdanie, odparł, że „w gruncie rzeczy są to trzy osoby”.

 

„Musimy się z tym jakoś uporać, z przekonaniem tych osób, stąd decyzja, że nie będzie dyscypliny w głosowaniu odnośnie tego projektu” – poinformował Terlecki. Na uwagę, że to nie są sprawy światopoglądowe, odparł, że „trochę są”. „Prawdę mówiąc, jak obserwujemy media, to się trochę tak stało” – ocenił polityk.

 

Terlecki pytany, kiedy rozpoczną się prace nad projektem, odpowiedział, że sejmowa komisja zdrowia z pewnością zbierze się jeszcze przez kolejnym posiedzeniem Sejmu, zaplanowanym na 12 stycznia. Dopytywany, czy nastąpi to jeszcze przed końcem roku, odparł, że „po Nowym Roku, ale przed 12 stycznia”.

 

Szef klubu PiS pytany, czy to jednak nie za późno na tego rodzaju przepisy, odparł, że „może i za późno, ale może okaże się, że nie są one już niezbędne”. „Jednak są bardzo różne prognozy dotyczące rozwoju pandemii, jedne mówią, że osiągnęliśmy ten szczyt i teraz będzie zmniejszać się znacznie liczba zachorowań, choć nie będzie szybko spadać liczba zgonów, niestety” – dodał.

 

Terlecki mówił również o tym, że sam jest zaszczepiony przeciw COVID-19 i jest zwolennikiem tego, by ludzie się szczepili. Podkreślił także, że choć test wykazał u niego zakażenie koronawirusem, to chorobę przeszedł łagodnie. „Rozumiem, że to był efekt szczepienia” – dodał.

 

W projekcie PiS zapisano m.in. możliwość żądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w nim w stosunku cywilnoprawnym okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19. Projekt przewiduje także możliwość delegowania pracowników do pracy poza stałym miejscem pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy.

 

W projekcie założono też możliwość nałożenia przez kierownika podmiotu wykonującego działalność leczniczą obowiązku zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na pracowników lub osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym, jeżeli nie ma przeciwskazań zdrowotnych do tego. (PAP)

 

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

 

sdd/ itm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520