W 80. rocznicę wybuchu wybuchu II Wojny Światowej do Warszawy przyjedzie Angela Merkel

W 80. rocznicę wybuchu wybuchu II Wojny Światowej do Warszawy przyjedzie Angela Merkel

Angela Merkel pojawi się 1 września w Warszawie podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej – podało “Deutsche Welle”. Początkowo kanclerz Niemiec miało w Warszawie nie być.

– Kanclerz Angela Merkel weźmie udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie w niedzielę w godzinach od 12 do 14. Następnie powróci do Berlina – poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami.

 

– Ten dzień, 1 września 1939, niemiecka napaść na Polskę, był początkiem zbrodni II Wojny Światowej, które w imieniu Niemiec popełniły nazistowskie Niemcy. Dziś Niemcy i Polacy są sąsiadami i przyjaciółmi, partnerami w Europie i w NATO – dodał. Początkowo Niemcy na pl. Piłsudskiego miał reprezentować tylko prezydent Frank-Walter Steinmeier, ale ostatecznie podjęto decyzję, że w obchodach będzie uczestniczyła również Angela Merkel. Steinmeier wygłosi natomiast przemówienie około godz. 13. Rzecznik niemieckiego rządu stwierdził, że podczas wizyty Merkel w Warszawie nie zostanie poruszona kwestia reparacji.

 

– W centrum wizyty znajduje się pamięć o wybuchu II Wojny Światowej – oświadczył. Przypomnijmy, że również w piątek poinformowano, że w uroczystościach nie weźmie udziału prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który odwołał wizytę z powodu nadciągającego nad Florydę huraganu Dorian. Trump ma jednak pojawić się w stolicy Polski “w bliskim terminie”.

 

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0