9.4 C
Chicago
piątek, 12 kwietnia, 2024

Uwięziony opozycjonista Jaszyn: Zabójstwo Nawalnego to symbol kampanii wyborczej Putina

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Więziony rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn wyraził przekonanie, że śmierć Aleksieja Nawalnego została zaplanowana jako „główne wydarzenie kampanii wyborczej” Władimira Putina i jej symbol. Opozycjonista ponownie wyraził przekonanie, że Nawalny został zabity.

Jaszyn napisał o tym w liście z więzienia opublikowanym przez niezależny portal Meduza w piątek; dokładnie przed tygodniem rosyjskie władze więzienne poinformowały, że Nawalny zmarł w łagrze za kołem podbiegunowym.

„Jestem przekonany, że zabójstwo Nawalnego zostało zaplanowane i przeprowadzone właśnie ze względu na wybory (prezydenckie w marcu br.). W świadomości Putina – jak sądzę – śmierć w więzieniu głównego opozycjonisty powinna się stać głównym wydarzeniem kampanii wyborczej i jej symbolem” – ocenił Jaszyn.
Opozycjonista przekonuje w liście, że Putin nie rozumuje tak, jak politycy w krajach europejskich. „Spójrzmy na to, co się dzieje oczami nie prezydenta państwa, a herszta szajki, która przejęła kontrolę nad tym krajem. A zatem, przyszedł moment, gdy musicie potwierdzić swoją władzę. Trzeba to zrobić tak, aby nikt nie wątpił w waszą siłę, aby nikomu nie przyszło do głowy podważanie waszego statusu. Czy będziecie potwierdzać władzę w drodze wyborów? Nie, to dla was tylko formalna procedura (…). Prawdziwą władzę mafioso potwierdza tylko poprzez demonstrację przemocy i okrucieństwa. A konkretnie – zabijając w sposób pokazowy swego rywala, który śmiał rzucić mu wyzwanie” – napisał Jaszyn w liście.
Wyraził ocenę, że Putin zniszczył „człowieka symbolizującego alternatywę” i ma być to „jasny sygnał dla establishmentu i całego społeczeństwa: +pogódźcie się z losem, zabiłem nadzieję, nie ma jej już więcej”.
Jednak ona żyje – zapewnił Jaszyn – „dopóty, dopóki żyje choćby jeden człowiek, który zachował w sercu nadzieję na zmiany”.
Zaapelował, by nie wpadać w rozpacz, przezwyciężyć strach i kontynuować sprzeciw. „Musimy tak zrobić – inaczej sami staniemy się żywymi trupami” – podkreślił.
Ilja Jaszyn był współpracownikiem zabitego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borisa Niemcowa. Został skazany w grudniu 2022 roku na 8,5 roku kolonii karnej za rzekome „fake newsy” o działaniach sił zbrojnych Rosji. Po śmierci Nawalnego właśnie Jaszyn oraz Władimir Kara-Murza są najbardziej znanymi politykami opozycji antykremlowskiej, którzy pozostają w więzieniu w Rosji. (PAP)

awl/ adj/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520