11.4 C
Chicago
piątek, 12 kwietnia, 2024

Gliński (PiS): Leyen nie ukrywała, że zaangażuje się w przekazanie środków z KPO, jeśli w Polsce zmieni się rząd

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Skandalem na skalem światową było szantażowanie Polski w związku ze środkami z KPO; szefowa KE Ursula von der Leyen nie ukrywała, że zaangażuje się w przekazanie tych środków jeśli w Polsce zmieni się rząd – powiedział b. wicepremier, poseł PiS Piotr Gliński.

W piątek, po spotkaniu w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

„Skandalem było szantażowanie Polski w związku z tymi środkami. Przecież Urszula von der Leyen nie ukrywała, że ona zaangażuje się w przekazanie środków z KPO, jeżeli w Polsce zmieni się rząd. To szantaż polityczny, skandal na skalę światową” – powiedział Gliński w piątek dziennikarzom.
Dodał, że rząd PiS zrobił wszystko, aby otrzymać środki z KPO. „KPO to są europejskie fundusze należne za pandemię. My ją przeszliśmy w sposób wzorcowy, obroniliśmy polską gospodarkę i polski system zdrowia” – powiedział b. wicepremier.
„Praworządność była wtedy bardzo precyzyjnie opisana. Chodziło o korupcję w wydawaniu pieniędzy europejskich. Polska była zawsze pod tym względem transparentna i miała najlepsze efekty. Nie było tej korupcji m.in. dzięki ministrom Kamińskiemu i Wąsikowi, bo to PiS zatrzymało afery korupcyjne w Polsce” – stwierdził Gliński. Mariusz Kamiński był szefem MSWiA w rządzie PiS, a Maciej Wąsik wiceministrem w tym resorcie, w przeszłości Kamiński był szefem CBA, a Wąsik jego zastępcą.
Mechanizm wiążący dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności zawarty został w rozporządzeniu, które zostało ostatecznie wynegocjowane na szczycie w Brukseli w grudniu 2020 r. W konkluzjach szczytu zapisano, że samo ustalenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia zawartego w rozporządzeniu mechanizmu blokowania środków unijnych. Jak wynikało z konkluzji, cel rozporządzenia to ochrona funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520