"> USA zniosą sankcje nałożone na Iran - wiadomosci.com

USA zniosą sankcje nałożone na Iran

USA zniosą sankcje nałożone na Iran

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama nakazał rządowi podjęcie działań zmierzających do zniesienia sankcji wobec Iranu. Waszyngton wypełnia w ten sposób swoje zobowiązania wynikające z porozumienia z władzami w Teheranie.
Dyrektywa Baracka Obamy w tej sprawie została wydana dokładnie 90 dni po tym jak Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła porozumienie zawarte przez Iran i sześć mocarstw. Amerykański prezydent podkreślił, że wypełnia w ten sposób zobowiązania Stanów Zjednoczonych wynikające z podpisanych w Wiedniu dokumentów.

Barack Obama zwrócił się do ministerstw energii, handlu i skarbu o podjęcie niezbędnych działań mających na celu zniesienie sankcji. Restrykcje nie znikną od razu. Będą stopniowo uchylane w oparciu o realizację wiedeńskich postanowień przez Iran, który zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego. Według państw zachodnich, irański program atomowy mógł doprowadzić do stworzenia przez ten kraj broni jądrowej.
Teheran ma nadzieje, że proces znoszenia sankcji zajmie około dwóch miesięcy. Waszyngton przewiduje jednak, że potrwa to dłużej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jan Pachlowski/Miami/moc/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0