HomeŚwiat

USA: Senat zatwierdził nominację Georgette Mosbacher na ambasador w Polsce

USA: Senat zatwierdził nominację Georgette Mosbacher na ambasador w Polsce

Amerykański Senat zatwierdził nominację Georgette Mosbacher na ambasador
Stanów Zjednoczonych w Polsce. Będzie ona pierwszą kobietą w historii stosunków polsko-amerykańskich, która obejmie takie stanowisko w Warszawie.
Senatorowie zatwierdzili kandydaturę w głosowaniu ustnym podczas posiedzenia plenarnego. Zgodnie z procedurą powoływania ambasadorów, wniosek o zatwierdzenie nominacji do Senatu przesłał prezydent Donald Trump. Amerykański przywódca kandydaturę Georgette Mosbacher ogłosił w lutym. By rozpocząć pracę w Polsce, musi zostać zaprzysiężona przez sekretarza stanu USA.
Nowa ambasador nie jest zawodową dyplomatką. Będzie sprawować funkcję z „nominacji politycznej”. Od lat jest aktywną działaczką Partii Republikańskiej. Biały Dom informując o jej kandydaturze zwracał uwagę na sukcesy w biznesie. Georgette Mosbacher była dotychczas między innymi prezesem międzynarodowej firmy konsultingowo-marketingowej. Szefowała też kilku firmom z branży kosmetycznej. Działa także w organizacjach pozarządowych, w tym prestiżowej Radzie Atlantyckiej. Jest byłą żoną Roberta Mosbachera, wpływowego polityka Partii Republikańskiej.
Georgette Mosbacher będzie pierwszą kobietą na stanowisku ambasadora USA w Polsce. Zastąpi Paula Jonesa, który tę funkcję sprawuje od jesieni 2015 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Chicago/em/to/

COMMENTS