USA: Federalna Komisja Łączności znosi zasadę neutralności sieci

USA: Federalna Komisja Łączności znosi zasadę neutralności sieci

Federalna Komisja Łączności zniosła zasadę neutralności sieci w Stanach Zjednoczonych. Zmiana otwiera dostawcom internetu w USA możliwość decydowania o blokowaniu dostępu do treści. Decyzja została opublikowana w Krajowym Rejestrze. Ma wejść w życie 23 kwietnia, po 60-dniowym vacatio legis.

Zasada neutralności sieci została wprowadzona w 2015 roku przez administrację poprzedniego prezydenta – Baracka Obamy. Przepisy zobowiązywały operatorów do udostępniania w sieci pełnej treści dostarczanej im przez producentów. Zapewniały internautom swobodny dostępu do najlepszej oferty.
Zniesienie zasady neutralności pozwoli dostawcom internetu w USA decydować na przykład o jakości udostępnianym materiałów lub wprowadzać dodatkowe
opłaty za dostęp do treści. Firmy będą mogły też faworyzować własne materiały.
Decyzję Federalnej Komisji Łączności chwalą operatorzy. Argumentują, że pozwoli to na rozwój rynku. Zmiany popierane są też wśród polityków Partii
Republikańskiej i przedstawicieli obecnej administracji prezydenckiej. Krytykują je internauci oraz producenci treści, między innymi internetowi giganci – firmy Amazon, Facebook, Microsoft oraz Netflix.
Jeszcze przed publikacją decyzji, pozew do sądu o zablokowanie zmian złożyła grupa ponad dwudziestu stanowych prokuratorów generalnych. Przedstawiciele Partii Demokratycznej zapowiadają, że będą starali się zablokować decyzję komisji w Kongresie. Mają na to 60 dni.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Piotr Orłowski,Chicago/dyd

COMMENTS

WORDPRESS: 0