HomePILNE

USA: 44 zarzuty dla sprawcy strzelaniny w synagodze w Pittsburghu

USA: 44 zarzuty dla sprawcy strzelaniny w synagodze w Pittsburghu

Sprawca masakry w synagodze w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych został formalnie oskarżony przez federalną wielką ławę przysięgłych. Postawiono mu łącznie 44 zarzuty, w tym dokonanie przestępstw z nienawiści. Grozi mu za to kara śmierci. 

46-letniemu Robertowi Bowersowi postawiono 11 zarzutów morderstwa. Dodatkowo oskarżono go o uniemożliwianie wolnego wyznawania religii ze skutkiem śmiertelnym, posługiwania się bronią podczas aktu przemocy, próby zabójstw podczas wykonywania obrządków religijnych a także ataku na interweniujących policjantów. Ogłaszając formalny akt oskarżenia prokurator generalny Jeff Sessions określił działania sprawcy mianem odrażającego aktu, który jest całkowicie sprzeczny z amerykańskimi wartościami.
Wielka ława przysięgłych występuje w amerykańskim prawie federalnym. Weryfikuje ona akt oskarżenia prokuratury orzekając czy wystąpiło prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa i czy są podstawy do postawienia oskarżonego przed sądem. Wielka ława przysięgłych liczy od 16 do 23 osób.
W sobotę rano Robert Bowers wszedł do synagogi Tree of Life uzbrojony w karabin półautomatyczny AR-15 oraz trzy pistolety. Zastrzelił tam 11 osób i ranił 6, w tym 4 policjantów. Z aktu oskarżenia wynika, że przyznał, iż jego celem było zabijanie Żydów.
Przed rozpoczęciem ataku Bowers oskarżył jedną z żydowskich organizacji humanitarnych o sprowadzanie do Stanów Zjednoczonych migrantów, których nazwał najeźdźcami.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/mcm/sk

COMMENTS