HomePILNE

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego

Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego

Jutro (16.02) w Warszawie odbędzie się pogrzeb Jana Olszewskiego, premiera w latach 1991-1992. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się dziś rano. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wystawiono trumnę z ciałem Jana Olszewskiego. Do wieczora do holu kancelarii mógł wejść każdy, kto chciał pożegnać premiera i oddać mu hołd.

 

Po 19.00 trumna została przewieziona w kondukcie żałobnym na Stare Miasto, do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
Dziś o godzinie 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się msza pogrzebowa. Po niej trumna z ciałem premiera Olszewskiego zostanie przeniesiona przed pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie odbędzie się pożegnanie z udziałem żołnierzy Armii Krajowej, uczestnikami powstania warszawskiego oraz z działaczami podziemia antykomunistycznego.
Następnie trumna na lawecie wojskowej, w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego zostanie przewieziona na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.
Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego organizuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządu, parlamentu, byli działacze opozycyjni, przyjaciele i wieloletni współpracownicy zmarłego.
Były premier Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek w wieku 88 lat. W czasach PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Po przemianach politycznych w Polsce był między innymi doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/wcześniejsze/kanoCOMMENTS