14.7 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej w kościele katolickim

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Dziś parafie w kraju i za granica dokonają Aktu Zawierzenia Maryi. To kolejna wydarzenie w ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski i dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży.

Centralne uroczystości odbędą się na Jasnej Górze. W sanktuarium, w którym trwa odpust, zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Pątnicy przybyli głównie ze Śląska, metropolii łódzkiej i częstochowskiej. Grupy dotarły w pielgrzymkach pieszych i rowerowych. Na Jasną Górę dojechało także stu uczestników pielgrzymki rolkowej z Warszawy.
Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszyc uroczystości będzie msza, którą o godzinie 11.00 odprawi prymas Polski Wojciech Polak. Wówczas zostanie odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej. Pierwsza część zawierzenia miała miejsce 3 maja, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Wówczas uczestniczyli w niej biskupi i wierni zebrani na Jasnej Górze. Teraz ten akt obejmie wszystkie polskie parafie w kraju i za granicą. Na samej Jasnej Górze w ramach odpustu zaplanowano także między innymi Drogę Krzyżową, procesję z Najświętszym Sakramentem, różaniec i wieczorny apel.
Obchodzona co roku 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej jest dziękczynieniem za szczególną rolę Maryi w dziejach Polski. Klasztor na Jasnej Górze założył w 1382 roku książę Władysław Opolczyk. Sprowadził do niego z Węgier zakon paulinów i oddal pod jego opiekę usytuowany na wzgórzu kościół. Od samego początku klasztor związany był z obrazem Matki Bożej. Ikona pochodzi z Bizancjum, a na Jasną Górę trafiła z Rusi. Obraz jest w typie Hodegetria, czyli „Maryi przewodniczki”, „tej, która prowadzi”.
Wizerunek i klasztor szybko stały się dla Polaków niezwykle ważne. Jasna Góra została miejscem kultu religijnego i przestrzenią manifestowania patriotyzmu. Na Wielkanoc 1430 roku na sanktuarium napadła banda rabusiów, którzy okradli skarbiec i kościół. Zniszczyli też obraz, tnąc szablą twarz Matki Bożej. W 1655 roku na Polskę najechali Szwedzi. Padło wiele twierdz i miast. Jasna Góra, mimo przewagi liczebnej wroga, ocalała. Stało się to między innymi dzięki przeorowi klasztoru Augustynowi Kordeckiemu, który kierował obroną. Wydarzenie to utwierdziło wiernych, że Matka Boża opiekuje się Polakami, a sam obraz jest wyjątkowy. W 1717 roku dokonano pierwszej koronacji ikony. Wówczas też rodzi się ruch pielgrzymkowy.
Po II Wojnie Światowej tradycje czci i pielgrzymowania do Matki Bożej rozwijał Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński. To z jego inicjatywy odbyła się peregrynacja Czarnej Madonny po Polsce. Pielgrzymka rozpoczęła się w 1957 roku. Kulminacja przypadła na rok 1966, w którym obchodzono tysiąclecie Chrztu Polski. Wtedy także oddano Polaków Matce Bożej.
Obecnie Jasną Górę rocznie odwiedza kilka milionów wiernych z Polski i z zagranicy To drugie po Lourdes miejsce kultu Matki Bożej w Europie.

IAR/ Grzegorz Maciak/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520